Konsolidaci úvěrů jistě není třeba zdlouhavě představovat. Sjednocení několika půjček dohromady, jež ve výsledku nahradíte jednou jedinou. Ta by vám měla přinést větší přehlednost v pravidelných závazcích, snazší správu a hlavně úspory. Na co je dobré si před konsolidací dát pozor?

Konsolidace půjček

Pakliže využíváte konsolidaci, obvykle toužíte po nižších měsíčních splátkách, absenci jakýchkoliv poplatků, možnosti předčasného uhrazení nebo po dalších penězích navíc. Ano, přesně k těmto účelům je stvořeno slučování půjček. Aby vám však konsolidace nepřinesla navíc ještě vrásky na čele a nestala se nebezpečnou dluhovou pastí, je vhodné pohlídat si a promyslet alespoň některé věci, které vás před nebezpečnými scénáři ochrání.

Opravdu potřebujete navýšení půjčky?

Téměř každý druhý poskytovatel služby zvané konsolidace půjček prezentuje variantu navýšení cílové částky a získání peněz navíc, jež upotřebíte k libovolným účelům. Lákavá nabídka, jíž odolává jen málokdo. Nežli na ni přistoupíte, spočítejte si důkladně své výdaje a rozmyslete si, zda vám prohlubování dluhů stojí opravdu za to. Jestli není lepší nejprve splatit své původní závazky a s pomocí refinancování obdržet jen „lepší splátkové podmínky“ a teprve poté navyšovat cílové částky.

Zajímejte se o všechny skryté poplatky

Ruku na srdce, každá prezentovaná konsolidace vypadá výhodně. Daná společnost uvede jen to, co zákazník chce vidět – tedy úspory v řádu několika desítek procent a navíc bezplatné vyřízení. Ale je tomu opravdu tak? Dejte si pozor na povinnosti, které často plynou z využití konsolidace půjček. Největším vodítkem vám budou jistě smluvní a obchodní podmínky. Pídit byste se měli hlavně po poplatcích nad rámec slibovaného slučování úvěrů. Nový model financování může být spojen např. s poplatkem za vedení úvěrového účtu nebo platbami za jakékoliv standardní úkony. To pak celý proces více podraží.

Dejte si pozor na sankce u původních poskytovatelů

Jednou z velkých nástrah konsolidace jsou sankční poplatky, nikoliv však u nové společnosti, k níž přestoupíte, ale u původních firem, kde máte více dluhů naráz. S jejich doplacením vám pomůže vámi zvolený subjekt, ale víte vůbec, zda s tímto krokem nejsou spjaty nějaké poplatky? Lidé se při uzavírání smluv obvykle nezajímají o to, kolik by platili navíc za předčasné uhrazení, protože s ním v prvopočátku vůbec nepočítají. Pakliže ale dojde na sjednocení úvěrů, může to být velký problém. Tyto sankce totiž mohou nový úvěr podstatně prodražit a v maximální míře jej znevýhodnit.

Jak je to se snížením nových měsíčních splátek?

Prezentované konsolidace na trhu mají jedno společné. Vždy jsou spojeny se slogany, mezi něž patří snižování měsíčních splátek až o polovinu nebo třeba lepší úroková sazba. Jenže, toho všeho můžete někdy docílit pouze za předpokladu, že dojde k prodloužení splatnosti nové půjčky. Takže ve finále zaplatíte stejně ne-li více. Proto se vyplatí pohlídat si důkladně i tento údaj, jenž je při výpočtu celkových nákladů hodně důležitý. Při konkrétním hledání konsolidace půjček by vám mohlo být nápomocno porovnání jednotlivých produktů, ať už jde o bankovní či
nebankovní segment. Teprve důsledný výběr přináší tížená ovace.

Další články

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…