Češi hojně využívají úvěrových produktů nejrůznějšího typu. Poslední měsíce zdražování však s největší pravděpodobností dělají mnohým z nich vrásky na čele. Náklady na živobytí, k tomu náklady na splátky, to zkrátka není jednoduché. Možná právě proto se celkem značně rozmohl boom refinancování a konsolidací. Lidé se rozhodli, že se chtějí dopracovat k nižšímu finančnímu zatížení.

Refinancování půjčky
znamená nahrazení jednoho úvěru novým, který bude spojen s lepšími splátkovými podmínkami.
Konsolidace
umožňuje sloučit několik půjček do jedné a nahradit ji novou a výhodnější.

Češi dluží nemalé množství finančních prostředků

Když se zahledíte na nejrůznější statistiky je patrné, že Češi mají napůjčováno celkem dost peněz. Dohromady je to kolem 2,97 bilionů korun, přičemž běžné spotřebitelské půjčky tvoří asi šestinu. Zbytek je spojen s financováním bydlení, tedy s hypotékami. Refinancování půjček nabízí banky i nebankovní společnosti, takže možnost volby je celkem pestrá. Spousta lidí začalo dávat přednost online vyřízení. To znamená, že nemusíte chodit na pobočku společnosti a vše vyřídíte z pohodlí vlastního domova. Stačí vám jenom přístup k internetu. Statistiky zároveň vypovídají o tom, že přibližně třetina lidí mající nějakou půjčku alespoň jednou vyzkoušela refinancování. K tomuto kroku se mnozí z nich odhodlali právě v této době rapidního zdražování. Díky refinancování půjčky lze totiž ušetřit nemalé množství finančních prostředků.

  • Až v 85 % dochází ke snížení hodnoty RPSN.
  • Každý druhý člověk ušetří mezi jedním až deseti tisíci korun ročně.
  • Převod půjčky obvykle znamená snížení úroku o jeden až dva procentní body.

Refinancování hypotéky pochopitelně není pro každého. Pokud se rozhodnete vydat touto cestou a ušetřit peněžní prostředky, musíte splňovat jednu zásadní věc. Je nutné být dostatečně bonitní, a hlavně nesmíte být v prodlení s žádnými splátkami. Výborná platební morálka je zkrátka předzvěstí dobrého výsledku.

Banky lákají klienty na refinancování půjček

Výhodnost refinancování úvěrových produktů mimo jiné podporují i konkrétní bankovní společnosti. Naleznete mezi nimi mnohé, které své potenciální klienty odměňují za to, že své úvěrové závazky refinancují právě u nich. Tyto odměny představují v podstatě další formu peněžní úspory.

  • Bonusová úroková sazba.
  • Jednorázová finanční částka.
  • Odložení určitého počtu měsíčních splátek.

U většiny bank lze navíc takové refinancování realizovat zcela zdarma. Naopak u vybraných společností můžete v rámci konsolidace narazit na jednorázový poplatek. Ten může být tvořen částkou 1 % až 2 % z vypůjčené sumy. Co se týče zmiňovaných konsolidací, u nichž platí pouze jediná výjimka. Slučovat lze povětšinou všechny typy půjček, přes kontokorenty až po kreditní karty, vyjma hypoték.
Pokud tedy chcete začít šetřit finanční prostředky, zařaďte se do stále narůstajícího počtu klientů, kteří vyzkoušeli refinancování úvěrů, popřípadě konsolidaci.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…