Bankovní účet vlastní v dnešní době každý z nás. A to nejenom ten běžný. Mnozí využívají spořicí účty a mnohé další. Je to v podstatě jedna z nejbezpečnějších cest, jak uložit peníze a neschovávat je ve slamníku doma. Už je to několik let, co nemusíte chodit spravovat své peníze přímo do pobočky banky. S rozvojem internetu přišlo internetové bankovnictví a s nástupem chytrých telefonů pak i to mobilní. Pohodlná, rychlá a jednoduchá správa odkudkoliv, kde máte přístup k internetu. Jenže, zrovna digitalizace nahrává hackerům a podvodníkům.

Obezřetnost je na prvním místě

Ovládnutí vašeho počítače či mobilního telefonu je cílem takových podvodníků. Právě díky nejrůznějším virům lze ovládnout zařízení a ukrást peníze z bankovního účtu. Vzhledem k tomu, že současné banky mají svá internetová a mobilní bankovnictví důkladně zabezpečena, obvykle je na vině nepozornost člověka, popřípadě jeho zbrklost a důvěra.

V poslední době je velkým nebezpečím nabídka výhodné investice. Tématem číslo jedna jsou výnosné kryptoměny. Zavolá vám člověk, představí se jménem investiční společnosti a nabídne vám nadstandardní zhodnocení peněz. Vy jako laici bohužel nemáte žádné zkušenosti z oboru. Díky tomu přichází na přetřes ona nebezpečná lest. Operátor vás požádá, ať si na počítač nainstalujete software, skrze který se k vám připojí a pomůže vám investici provést. Po připojení k vašemu počítači mohou nastat nejrůznější scénáře.

  • Nainstaluje na váš počítač škodlivý program.
  • Navede vás do internetového bankovnictví a v domněnce, že nakupujete kryptoměny převede peníze na svůj účet.

Ke vzdálené správě počítače nejčastěji slouží programy jako AnyDesk nebo TeamViewer. K něčemu takovému nedejte nikdy svolení.

Ostatní zákeřné praktiky podvodníků

Hackeři jsou v tomto ohledu hodně vynalézaví. Mezi další časté útoky patří e-maily plné virů. Ať už vás v nic přesvědčují k otevření zavirované přílohy nebo k přidruženým úkonům. Výjimkou není e-mail podobný vaší bance, kde jste vyzváni k zadání přihlašovacích údajů do svého internetového bankovnictví. I odkazy v e-mailu mohou směřovat na stránky hodně obdobné vašemu bankovnictví. V takový okamžik je třeba obezřetnost. Důkladně si přečtěte odesílatele, ale také stránku, kam jste přesměrováni. Ve výčtu podvodů by šlo jistě pokračovat.

Podvodné mobilní aplikace, které do mobilního telefonu zanesou vir. Proto instalujte pouze aplikace z oficiálních zdrojů a obchodů. Pro přístup ke svému účtu využívejte bezpečné mobilní aplikace bank, nepřihlašujte se do bankovnictví skrze mobilní prohlížeč. Vyhněte se falešným prosbám o finanční výpůjčku od svých přátel na Facebooku. Může jít totiž o falešné účty, popřípadě si ověřte, že se jedná skutečně o konkrétní lidi a nebyl ukraden či napaden jejich profil na sociálních sítích.

Chcete-li svůj bankovní účet ochránit v maximální možné míře, jednoduše neinstalujte neobvyklé aplikace z podezřelých zdrojů do svých počítačů a chytrých telefonů. Zároveň buďte obezřetní a nebuďte líní ověřovat si některé informace. Na mysli mějte také to, že žádná z bank po vás nikdy nebude vyžadovat heslo nebo kompletní přihlašovací údaje k bankovnímu účtu, a to skrze e-mail či operátora na telefonu. Takové údaje nikdy a nikomu nesdělujte. Online banking lze obecně prohlásit za bezpečný. Slabým článkem je bohužel lidský faktor, tedy člověk a jeho důvěřivost, neinformovanost a nepozornost.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…