Ať už se začnete zajímat o klasický úvěr nebo ten hypotéční, bude vám obvykle nabídnuta služba v podobě pojištění schopnosti splácet. Mnozí lidé se s ní setkali, ovšem netuší přesně, k čemu je dobrá. Jestliže do této skupiny patříte také, začtěte se do následujících řádků.

Co znamená pojištění schopnosti splácet?

Název této doplňkové služby mnohé prozrazuje. Jde v podstatě o určitou pojistku, kdybyste se dostali do situace, že nebudete schopni splácet své úvěrové závazky. Vzhledem k tomu, že toto pojištění je obvykle uzavíráno se spolupracující pojišťovnou poskytovatele, v případě krize vaše splátkové povinnosti přechází právě na ni.
Nabídky pojištění schopnosti splácet se u různých společností trochu liší. Povětšinou však mají stejný základ, který zahrnuje podobné situace.

  • Zdravotní neschopnost
  • Ztráta zaměstnání
  • Invalidita III. stupně
  • Úmrtí

Jenže, není všechno zlato co se třpytí. S tím musíte počítat. Jak už bývá zvykem, všechny pojišťovny se při řešení pojistné události snaží udělat všechno ve svůj prospěch. A nejinak je tomu také u pojištění schopnosti splácet. Proto je zapotřebí přečíst si důkladně smluvní podmínky, kde nejspíše bude řada výluk. Například při ztrátě zaměstnání k takovému činu nesmí dojít vaší vinou, před vyhazovem jste museli být alespoň rok zaměstnáni a na úřadu práce jste už dva nebo tři měsíce. Teprve při splnění těchto podmínek bude pojišťovna hradit měsíční splátky za vás. Tohle všechno je zkrátka nutné pozorně pročíst před podpisem smlouvy.

Náklady na pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet je doplňkovou, nikoliv však bezplatnou službou k půjčce nebo hypotéčnímu úvěru. Připravte se tedy na to, že kromě měsíční splátky budete platit i nějaký poplatek navíc. Ten se obvykle vypočítává ze zapůjčené sumy. Jeho procentuální hodnota se zároveň liší dle rozsahu pojištění. Když budete chráněni proti všem výše
uvedeným situacím, připlatíte si nejvíce.

Je však pravdou, že některé banky a nebankovní společnosti uzavření pojištění schopnosti splácet oceňují. Je to ostatně i v jejich zájmu, protože nepřichází o úhradu měsíčních splátek v okamžiku, kdy nejste schopni splácet. Výsledkem se vám tedy může stát nižší úroková sazba týkající se konkrétního úvěrového produktu. Tím pádem alespoň částečně snížíte náklady na pojištění schopnosti splácet.

Samotné pojištění schopnosti splácet stojí v řádu jednotky procent. Snížení úroku díky uzavřenému pojištění je v řádu desetin procent. Pozor si dejte také na to, kdybyste se během splácení půjčky rozhodli zrušit toto pojištění. V závislosti na uzavřené smlouvě se můžete setkat se sankčními poplatky.

Duplicitní pojištění jsou běžnou věcí

Spousta žadatelů o spotřebitelské úvěry a hypotéky mnohdy zapomíná na to, že mají uzavřené třeba i jiné pojistky. Typickým příkladem je životní pojištění. Pokud jím disponujete, můžete v něm mít zahrnuté právě krytí pro případ neschopnosti splácet úvěrové závazky. Pak nově uzavřené pojištění schopnosti splácet ztrácí smysl a vy byste ho v podstatě platili dvakrát.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…