Bankomat a peníze, to jsou dvě věci, které k sobě neodmyslitelně patří. O něco méně pak kreditní karty a výběr peněz v hotovosti. Na trhu je však první česká banka snažící se tento odvěký kontrast prolomit tím, že zrušila poplatky při výběru peněz kreditní kartou z bankomatů. Pojďme ale začít pěkně od počátku.

Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán

Jestliže nepatříte mezi uživatele kreditních karet, tato část je vyhrazena právě vám. Kreditní karta na první pohled vypadá stejně, jako ta debetní, kterou obvykle obdržíte ke svému bankovnímu účtu. Fyzická totožnost však nic nemění na tom, že odlišnosti mezi oběma jsou značné. Kreditní karta je svým způsobem úvěrový prostředek. Peníze z ní čerpané si půjčujete od bankovního společnosti a musíte je následně vrátit. Zjednodušeně řečeno, nevyužíváte peníze na vlastním bankovním účtu.

A nyní si pojďme vysvětlit podtitulek tohoto článku. Jaký pak dobrý sluha a zlý pán? Kreditní karta vám samozřejmě může poskytnout finanční sumu, jíž aktuálně nedisponujete. A to opakovaně do výše schváleného úvěrového limitu. Navíc, za půjčené peníze nemusíte nic hradit. To platí za předpokladu, že částku splatíte do konce bezúročného období v délce trvání od 45 do 55 dní podle toho, jakou kreditní kartu využíváte. Takhle vypadá dobrý sluha.

Když však tuto povinnost nesplníte, přichází na přetřes zlý pán, kterého asi nechcete poznat. Úrok po bezúročném období je vyšší než u běžných půjček a vám se takové hýření penězi může celkem prodražit. Zároveň musíte počítat s tím, že s kreditní kartou souvisí i nějaké další poplatky.

 • Poplatek za vedení kreditní karty
 • Platba za automatickou splátku
 • Výběr hotovosti z bankomatu

A právě poslední poplatek je tématem tohoto článku. Díky jeho absenci si s vhodnou kreditní kartou můžete půjčit peníze z bankomatu.

Zrušení poplatků na dočasnou dobu

Prozradíme vám, že tímto průkopníkem v bankovním segmentu je společnost ČSOB. Ta zahájila zkouškové období této služby, která je spojena s několika základními podmínkami.

 • V období od 1.12.2022 do 30.6.2023
 • Pouze pro fyzické osoby, tedy nepodnikatele
 • Vztahuje se i na značku Poštovní spořitelny

Poplatek za výběr hotovosti kreditní kartou z bankomatu není zrovna zanedbatelný. U ČSOB jde o částku minimálně 50 Kč. Jen tak mimochodem, podobné a mnohdy i vyšší poplatky jsou u všech ostatních bankovních či nebankovních společností.

Kde si můžete půjčit peníze z bankomatu?

Jak už prozrazují výše uvedené informace, tento příjemný benefit se týká primárně bankomatů ČSOB a platebních karet poskytovaných touto bankou. A kde všude budete oproštěni od zmiňovaného poplatku?

 • Bankomaty ČSOB v Česku a na Slovensku
 • Bankomaty K&H Hungary v Maďarsku
 • Bankomaty KBC Brussels a CBC v Belgii
 • Bankomaty UBB Bulgaria v Bulharsku

Při výběru hotovosti z jakýchkoliv jiných bankomatů vás už příslušný poplatek nemine. Ten se v závislosti na typu bankomatu a státu pohybuje mezi 40 Kč až 100 Kč. Výjimky platí jen pro uživatele kreditních karet Mastercard World Elite ČSOB, kde odpadají jakékoliv poplatky u všech bankomatů v Česku a v zahraničí.

Využívejte bezplatných půjček a přidružených služeb

Jak vidno, kreditní karty se posouvají stále dál. Nutno podotknout, že bezplatný výběr hotovosti z bankomatů nemusí být tím jediným benefitem, který vám nabídnou. S kreditními kartami se pojí i další výhody, kam patří třeba věrnostní programy, uplatnění slev v obchodech s vybraným sortimentem nebo peníze nazpět za nákup. A to je teprve začátek.

 • Příspěvek na penzijní pojištění
 • Cestovní pojištění
 • Výhody v letištních saloncích

Mějte díky kreditní kartě peníze ihned po ruce, a kromě bezúročného období vsaďte i na bezplatné výběry peněz z bankomatů ČSOB. Taková půjčka vás ve výsledku nemusí vůbec nic stát.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…