Spousta z nás má půjčku nebo hypotéku. Úvěrový produkt, s pomocí něhož jsme získali peníze pro financování libovolných potřeb, ať už jsou to spotřební věci nebo vlastní bydlení. Když jste si takový úvěr brali, podepsali jste úvěrovou smlouvu vztahující se ke konkrétnímu datu či období. Jenže, trh s půjčkami a hypotékami se neustále mění. A tak se může stát, že o několik let později zjistíte, že váš úrok zrovna nepatří mezi nejmenší a dost přeplácíte. S takovou nemilou situací vám pomůže refinancování.

Co je to refinancování?

Refinancování lze definovat poměrně jednoduše. Jde o nahrazení stávajícího úvěrového produktu produktem novým, s nímž se pojí daleko výhodnější splátkové podmínky. Refinancovat lze určitě dva základní typy úvěrů.

V rámci refinancování přejdete s úvěrem k jinému poskytovateli těchto služeb. A nemusí se jednat pouze o bankovní sektor. Mnohé vám v dnešní době nabídnou i nebankovní společnosti. Konkurence na trhu je vskutku veliká.

Refinancujte bez poplatků navíc

Refinancování půjčky nebo hypotéky není jenom tak. Nemůžete si říci, že chcete přejít k někomu jinému, kdo vám nabídne lepší podmínky. Respektive, říci si to můžete, ovšem v některých případech vás může potkat jedna poměrně zásadní a nemilá překážka. Jsou to poplatky. Ještě, než se pustíte do vyřizování refinancování, začtěte se do své úvěrové smlouvy. Předčasné splacení půjčky nebo hypotéky obvykle bývá spojeno s jistými náklady. Vše byste si měli propočítat tak, aby se vám to vyplatilo. U hypotéky se nabízí třeba refinancování v období konce fixace.

Refinancování hypotéky krok za krokem

Refinancování hypotéky je poměrně aktuálním tématem vzhledem k tomu, že jde o vysokou vypůjčenou sumu. Změna velikosti úroku tak může hrát celkem zásadní roli. Ideální je refinancovat hypotéku právě na konci fixace. V opačném případě se vystavujete sankčním pokutám za předčasné splacení, respektive po vás banka může požadovat administrativní náklady spojené s tímto procesem.

Náš tip: Konsolidace půjček – velké srovnání 20222

Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéční úvěr, měli byste tento proces zahájit alespoň čtyři měsíce před koncem fixačního období. Ať máte dostatek času na vyřízení všeho potřebného. Začněte oslovovat ostatní banky s žádostí o nabídku. Zároveň si připravte několik podstatných dokumentů.

  • Původní smlouva týkající se stávající hypotéky.
  • Doklady totožnosti.
  • Potvrzení o příjmech.
  • Nabývací titul k nemovitosti a další.

Od bonity klienta se do jisté míry odvíjí i nové podmínky úvěrové smlouvy. Poskytnuta vám bude částka do určité hodnoty nemovitosti. V případě zájmu můžete požádat o peníze navíc nebo dojde k prodloužení doby splatnosti. Tím zásadně ovlivníte i celkovou výši měsíční splátky, potažmo velikost přeplacené sumy.

Refinancování nemusí být složité

Mnohé potenciální zájemce o refinancování půjčky nebo hypotéky často odrazuje případná administrativa a neznalost potřebných věcí. O nic takového se však nemusíte starat. Pokud narazíte na výhodnější úvěrovou nabídku a rozhodnete se pro refinancování, o vše se postará vámi zvolený nový subjekt. Vy doložíte jen potřebné dokumenty a neřešíte nic dalšího. I to je jedna ze zásadních výhod refinancování půjčky či hypotéky.

Klady refinancování jsou zřejmé, a proto je všechny dohromady shrneme ještě v závěru tohoto článku.

  • Výhodnější úroková sazba.
  • Nižší měsíční splátka.
  • Možnost změny doby fixace.
  • Zkrácení či prodloužení doby splatnosti.
  • Nenáročná administrativa.

Neplaťte za své úvěry více než musíte. Je to právě refinancování půjčky a hypotéky, které vám v dlouhodobém horizontu může ušetřit nemalé množství finančních prostředků.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…