Když se řekne slovo „půjčka“, každý si pod takovým výrazem představí produkt, s pomocí něhož získá peníze, které musí vrátit s danou úrokovou sazbou. Je ale fakt, že spousta lidí má trochu odlišné povědomí o tom, co to půjčka přesně je. Tento univerzální pojem se poměrně dost zažil a vztahuje v podstatě ke každému typu úvěru. Přitom když se zadíváte na finanční trh zjistíte, že existuje přemíra úvěrových produktů. Abyste v tomto směru byli co možná nejvíce znalí této problematiky, seznámíme vás s nejčastějšími typy půjček, na něž můžete narazit. Alespoň budete vědět, jak se jim správně říká a jaký model úvěrování vám přináší.

Bankovní a nebankovní spotřebitelské úvěry

Začněme pravděpodobně tím nejznámějším typem půjčky. Jsou to spotřebitelské úvěry. Vesměs lze říci, že jde o klasickou půjčku. S pomocí ní obdržíte peníze vhodné pro financování daných věcí. Tyto typy úvěrů jsou nabízeny nejenom bankovními společnostmi, ale také těmi nebankovními. Každý z takových produktů se pak liší především splátkovými podmínkami, úrokovou sazbou a dalšími věcmi.

Spotřebitelské úvěry se dělí na dva typy.

Účelové spotřebitelské půjčky
Jak prozrazuje jejich název, peníze jsou klientovi půjčovány za konkrétním účelem. To znamená, že je můžete využít například pro financování bydlení, nového automobilu a podobně. Oproti těm neúčelovým se vyznačují menší úrokovou sazbou.
Neúčelové spotřebitelské půjčky
Tento typ úvěru je využitelný na cokoliv. Žádný z poskytovatelů po vás nebude chtít informaci o tom, k čemu peníze využijete.

Kreditní karty

Další podoba půjčky v trochu jiné formě, než jste běžně zvyklí. V tomto případě obdržíte kreditní kartu, tedy platební nástroj, s nímž budete následně hradit libovolné věci. V rámci kreditní karty dochází ke schválení odpovídajícího úvěrového rámce podle bonity klienta. V její prospěch hovoří relativně dlouhé bezúročné období, během něhož je možné vrátit peníze bez toho, aniž byste přeplatili cokoliv navíc. Po tomto období nastupuje poměrně vysoká úroková sazba.

Kontokorent

Forma úvěru vázaná k bankovnímu účtu. To znamená, že kontokorent prezentují pouze bankovní společnosti. Kontokorent vám umožní čerpat peníze z účtu, i když žádné nemáte. Jednoduše jdete do před schváleného mínusu. U kontokorentu platíte úroky pouze tehdy, když čerpáte peněžní prostředky banky. Využívat jej můžete opakovaně stejně, jako kreditní kartu.

Leasing

Poměrně oblíbená forma půjčky, která se primárně vztahuje k financování dopravního prostředku. Jde sice o účelovou půjčku jen s podstatným rozdílem oproti spotřebitelskému úvěru. V tomto případě se totiž okamžitě nestáváte právoplatnými majiteli vozu. Narazit můžete na tři odlišné typy leasingu.

Operativní leasing
Operativní leasing je vlastně takovým pronájmem vozu, jež zůstává majetkem leasingové společnosti. Vy budete automobil splácet danou dobu a po jejím skončení se nestává jeho majitelem.
Finanční leasing
Oproti operativnímu leasingu zde můžete zaplatit akontaci v určité výši. Pak splácíte danou dobu měsíční splátky. Po jejich doplacení se stáváte majiteli dopravního prostředku.
Zpětný leasing
Automobil prodáte leasingové společnosti a ta vám za něj dá peníze. Auto už není vaším majetkem, ale můžete jej dále používat a splácet leasingové společnosti. Po uhrazení všech splátek vlastnictví přechází opět na vás. Ideální varianta pro ty, kdo potřebují rychle peníze.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…