S pojmem kontokorent se setkal bezpochyby každý klient banky. Jde totiž o přidruženou službu běžných účtů, jež je nabízena v podstatě jakémukoliv zákazníkovi. A pokud náhodou nemáte úplné povědomí o tom, co je to kontokorent a co vám může přinést, začtěte se do následujících řádků. Pakliže bychom měli ve zkratce charakterizovat a popsat kontokorent, bude to vypadat nějak následovně. Ve své podstatě jde o úvěr neboli peněžní rezervu, kterou vám banka poskytne nad rámec zůstatkové částky na bankovním účtu. To znamená, že můžete čerpat více peněz, než kolik jich vlastně máte na kontě.

Jaká je podoba kontokorentu?

Kontokorent je obvykle spojen s předem definovanou výší. Ta je určována hlavně na základě vašeho pravidelného příjmu. Pokud vám chodí každý měsíc na účet výplata, nemusíte v podstatě dokládat žádné dokumenty k tomu, aby vám byl kontokorent schválen. Pokud tomu tak není, může banka vyžadovat například potvrzení od zaměstnavatele stvrzující velikost vašeho výdělku. Většina bankovních společností poskytuje svým zákazníkům kontokorent ve výši dvou až tří násobku pravidelného příjmu. To znamená, že při měsíčním výdělku 20 000 Kč budete moci čerpat finanční prostředky do mínusu ve výši 40 000 Kč až 60 000 Kč.

Žádné poplatky navíc?

Kontokorent sám o sobě má jednu velkou výhodu. A to je fakt, že se s ním obvykle nepojí žádné další poplatky navíc. Nemusíte platit za to, že vám byl kontokorent schválen, že čerpáte peníze nebo že si měníte výši dostupného limitu. Jediné, co budete platit je úrok. Ten hradíte pouze v době, kdy peníze využíváte, tedy z mínusové částky a za dané období. Každá banka má samozřejmě trochu jiné podmínky splácení, bývá však pravidlem, že finance lze v rámci kontokorentu čerpat opakovaně.

Jak vysoký úrok nabízí banky u kontokorentů?

Když se zahledíte na produktová portfolia bank zjistíte, že většina z nich vám dokáže automaticky při založení běžného bankovního účtu zprostředkovat i službu v podobě kontokorentu. Ten můžete začít využívat v podstatě okamžitě. Jednotlivé nabídky se však mohou lišit v několika zásadních věcech. Je to například podmínka toho, že alespoň jednou do roka splatíte kontokorent v plné výši a budete na účtu v plusových částkách. Dále je to velikost úrokové sazby, která je pravděpodobně klíčovým údajem vůbec. Pro představu a usnadnění výběru vhodného poskytovatele kontokorentu vám přinášíme úrokové sazby nejznámějších bank.

  • Equa Bank nabízí úrok od 16,9 % do 19,9 %
  • ERA a Poštovní spořitelna nabízí úrok 17,9 %
  • UniCredit Bank nabízí úrok 18 %
  • Air Bank nabízí úrok 18,9 %
  • Česká spořitelna nabízí úrok 18,9 %
  • Československá obchodní banka nabízí úrok 18,9 %
  • Sberbank nabízí úrok 19,9 %
  • Komerční banka nabízí úrok 19,99 %
  • MONETA Money Bank nabízí úrok 21,99 %

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…