Poslední fáze roku 2017 sebou přinesla ve světě financí řadu věcí. Jednou z nich bylo také další pozvolné zdražování hypotéčních úvěrů. Tento neblahý trend byl nastartován již v předchozích měsících, aktuálně jej však umocnila opět Česká národní banka, která v listopadu začala zvedat základní úrokovou sazbu. A ta se, jak asi každý správně tuší, úměrně promítá také do hypoték. Pokud vás zajímá, v jaké výši se pohybovali úrokové sazby hypotéčních úvěrů ve finální fázi roku 2017, začtěte se do níže uvedených řádků.

Jaké banky zdražovaly a o kolik?

Zvyšování úroků se týká v podstatě všech významných bankovních domů. Nutno podotknout, že nejde o žádné přehnané skoky, ale s několika desetinami navíc zkrátka musíte počítat. Dokazuje to například Komerční banka se svými 0,2 %. Ty se promítly v podstatě do všech typů hypotéčních úvěrů v libovolné výši. Ať už se budete rozhodovat pro jakékoliv fixační období, zdražování vás nemine. To samé má také Česká spořitelna, kde je základní úrok stanoven hodnotou 2,59 %. Pokud byste chtěli nižší sazbu, musíte se spoléhat na pětiletou fixaci s hodnotou 2,29 %. Pozitivní novinkou u České spořitelny může být prodloužená fixační lhůta až na 15 let, kdy si úrok zafixujete na poměrně dlouhou dobu.

A jak jsou na tom ostatní velcí hráči na trhu?

AirBank
úroková sazba se u pětileté fixace zvýšila na 2,49 %
ČSOB
úroková sazba začíná na nejnižší hranici 2,39 %
MONETA Money Bank
zdražení o 0,2 %
UniCredit Bank
zdražení o 0,1 %

Ani Hypotéční banka se nevyhnula zvyšování, které postoupilo u tříleté fixace na 2,59 % a u pětileté fixace na 2,69 %. U tohoto poskytovatele nás však alespoň může těšit nová služba spojená s vyřizováním náležitostí na katastru, díky čemuž můžete ušetřit hned několik stovek korun.

Je ten nejlepší čas na hypotéku?

Otázka, kterou snad už ani neovlivňují velikosti hypotéční úvěrů, jako spíše ceny nemovitostí. Ty jsou ve velkých městech stále astronomické a představují poměrně výraznou investici. Úrok u hypoték půjde zákonitě stále nahoru, je ale otázkou času, kdy konečně praskne aktuální realitní bublina.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…