Zajímavá otázka, kterou se v poslední době zabývala řada společností zaměřených na průzkumy v nejrůznějších oblastech. Za tímto dotazem se v podstatě skrývá velice obvyklý scénář Čechů využívajících bankovní a nebankovní poskytovatele pro financování vlastních potřeb. Po dlouhé době lze však s jistotou říci, že občané svoji úvěrovou gramotnost neustále vylepšují, o čemž vás přesvědčí následující výsledky.

Tři nejčastější odpovědi

Na otázku, jak se chová většina lidí, když nemohou splácet půjčku odpovědělo poměrně hodně respondentů daného průzkumu. Ten se zaměřil na sociálně slabé i běžné občany a vyzpovídal je, jak řeší takovou situaci. Tři nejčastější otázky vás možná mile překvapí.

  • Až 31 % lidí se pokusí vyjednat si lepší podmínky splácení
  • Až 25 % lidí se zaměří na konsolidaci či refinancování úvěru
  • Až 25 % lidí zkusí oslovit rodinu s žádostí o půjčení peněz
  • Až 31 % lidí se pokusí vyjednat si lepší podmínky splácení

Logicky jde o jedno z nejlepších řešení vůbec. Pokud se dostanete do situace, kdy nemůžete splácet své finanční závazky, jako první o tom okamžitě informujte danou bankovní či nebankovní společnost. Ty obvykle dokáží klientovi pomoci tím, že nabídnou odklad splácet, sníží měsíční platby nebo vymyslí jiné efektivní východisko.

Až 25 % lidí se zaměří na konsolidaci či refinancování úvěru

Není nic snazšího než přejít k jinému poskytovateli úvěrů v okamžiku, kdy nestíháte splácet své peněžní závazky. S pomocí konsolidace dokonce sloučíte hned několik úvěrů v jeden jediný, který bude mít výhodnější podmínky a vy jej budete schopni splácet. Díky refinancování naopak nahradíte jednu půjčku jinou půjčkou. U ní si například prodloužíte datum splatnosti a docílíte nižšího finančního zatížení rodinného rozpočtu.

Až 25 % lidí zkusí oslovit rodinu s žádostí o půjčení peněz

Třetí nejčastější odpověď je také řešením. Nutno podotknout, že ne každý má možnost říci někomu finančně zajištěnému v rodině, popřípadě není schopen překonat svoji hrdost a o peníze jednoduše nepožádá. Jak je ale dle průzkumu vidět, stále takových lidí existuje dost.

Jak dopadl celý prováděný průzkum?

Tři nejčastější odpovědi mohly jistě překvapit mnohé čtenáře tohoto článku. My pro úplnost ještě doplníme zbývající řešení této nežádoucí situace. Na čtvrtém místě a těch následujících se umístily tyto odpovědi.

  • Až 3 % lidí si vezme půjčku od banky, ze které uhradí tyto závazky
  • Až 1 % lidí přestane splácet svůj dluh
  • Až 1 % lidí zkusí požádat o peníze svého zaměstnavatele
  • Až 1 % lid se zaměří na úvěr od nebankovního poskytovatele
  • Až 2 % lidí zvolí zcela jiné řešení, než jaká jsou zde uvedena

Nutno podotknout, že ne každý dotázaný člověk je schopen vsadit na některé z prezentovaných konstruktivních cest k umoření dluhu. Až 11 % dotázaných by si v takové situaci pomalu nevědělo rady. Ve výsledku z tohoto průzkumu vyplývá jediné, a to že až 85 % lidí by nezatloukalo klín klínem, tzn. neupsalo by se k další půjčce kvůli splacení té první. Abyste nemuseli řešit otázku tohoto typu, předcházejte těmto situacím tak, že si budete vždy půjčovat pouze tolik, kolik dokážete splatit. Myslete při tom na přidružené služby v podobě pojištění schopnosti splácet a zároveň volte úvěry pouze od prověřených bankovních a nebankovních společností.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…