Hypotéky jsou velice často využívaným nástrojem pro financování vlastního bydlení. Dalo by se říci, že se svou úrokovou sazbou jsou oproti spotřebitelským úvěrům pravděpodobně tou nejvýhodnějšího cestou vůbec. Tu však v nedávné době trochu pošlapal zákon o půjčkách (Jaké změny kolem půjček probíhají od 1.12.2016? Co znamenají pro zájemce o úvěr?, který byl novelizován s účinností od 1. 12. 2016. A jaké následky sebou přinesla nová opatření zanesená do zákona?

Zdražování úrokových sazeb pozvolna přichází

Pakliže se vrátíme k podzimnímu období loňského roku 2016, jistě všichni zajásají nad výší úroků s průměrem 1,8 % p.a.. K této rekordní hodnotě vedlo několik let vývoje hypotéčních úvěrů, s nimiž docházelo k pozvolnému poklesu této veličiny. Přenesete-li se do současné doby o necelý čtvrt rok vpřed, zjistíte, že průměrná úroková sazba se přehoupla přes hranici 2,2 %. Ptáte se, jak je to možné? Důsledkem je právě novelizace zákona o půjčkách, na níž bankovní instituce zareagovaly tímto způsobem. Nejhorší na všem je, že předpoklad do budoucna je velice obdobný. Pozvolný nárůst, i když jenom o desetinky bodů tu stále bude. Týká se to jak konkrétních fixačních lhůt, tak celoplošného zdražování. Doposud se tímto směrem vydalo hned několik bankovních institucí:

  • Komerční banka
  • UniCredit Bank
  • Hypotéční banka
  • Raiffeisenbank
  • Česká spořitelna

Co stojí za příčinou zvýšení úroků?

Důvod ke zdražení se bezpochyby odráží od obsahové části nového zákona o půjčkách. Co se týče hypoték, došlo pro klienty k jedné zásadní úlevě. Nově mohou bez zbytečných či přemrštěných poplatků provádět předčasné uhrazení hypotéky, a to až jednou pětinou ročně. Bez sankcí a jakýkoliv dalších obtěžujících plateb. Pakliže se jako klient navíc dostanete do tíživé životní situace, nabízí se kompletní splacení závazku. Obě situace samozřejmě v žádném případě nezapadaly do předchozího portfolia bank, jimž z těchto činností plynuly určité zisky. A pokud to tak už není, musí si banky vzít peníze jinde. A tou cestou je pozvolné navýšení úrokových sazeb hypotéčních úvěrů.

Ostatní novinky týkající se hypoték a novely zákona

Asi správně tušíte, jaký vývoj úroků hypoték vás do budoucna čeká. Nyní se ale pojďme pro úplnost zaměřit ještě na jiné informace pocházející z obměny zákona o půjčkách. Je to kupříkladu omezení stoprocentních hypoték. Pakliže nedisponujete vlastními úsporami, nemůžete chtít další peníze od banky. Tak zní nový model. Aktuálně se úvěry na vydlení tohoto typu poskytují do 85 % max. do 95 % hodnoty nemovitosti. Za zmínku stojí i důslednější kontrola žadatele o peníze. Od 1. 12. 2016 budete muset prokázat podstatně vyšší bonitu a schopnost splácet své závazky. Vyřizování hypoték může trvat někdy o trochu déle, než konkrétní bankovní společnost prověří vaši celkovou solventnost. Jak lze bezpečně vydedukovat, novela zákona zahýbala všemi směry.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…