Téměř každý dostupný úvěr na současném trhu je obvykle spojen s možností předčasného doplacení částečného či celého finančního závazku. Tato možnost je vždy prezentována jako patřičný bonus, jež bývá oproštěn od řady nejrůznějších poplatků. Jenže, není všechno zlato, co se třpytí. Pojem předčasné splacení úvěru sebou každopádně přináší jisté výhody, narazit však můžete i na nevýhody. Každému klientovi tak tato služba může zajistit něco trochu jiného. A právě níže uvedené řádky vás do jisté míry připraví na to, zda se vám takový krok vyplatí či nikoliv.

Hlavní účel předčasného splacení úvěru

Zásadní smysl takového činu je asi každému čtenáři tohoto článku jasně znám. Přesto si jej dovolíme zmínit. Měsíční splátky jsou spojeny s úrokovou sazbou z celkové jistiny, jež vám byla poskytnuta. Pokud tedy dopředu zaplatíte zbývající dlužnou částku, ušetříte peněžní prostředky minimálně na úrokové sazbě. V tomto směru lze rozlišovat dvě situace a dvě míry úspory.

  • Předčasné splacení celé půjčky
  • Částečné splacení půjčky formou mimořádných splátek

Pakliže uhradíte poskytovateli jen část peněz, ušetříte samozřejmě o něco méně. Snížit si tak můžete buď celkovou měsíční splátku, popřípadě zachováte její velikost a vsadíte na zkrácení doby splatnosti. Ta se může pokrátit dle výše vložené částky o měsíce až roky. Předčasné splacení je také spjato s tou největší výhodou vůbec. Zbavíte se nežádoucích dluhů a budete bez jakýchkoliv závazků. Získáte tzv. čistý štít, který vám přijde vhod např. v okamžiku, kdy byste si chtěli říci o úvěr znovu. Pro každého bankovního i nebankovního poskytovatele budete rázem solventnějším klientem.

Předčasné splacení úvěru nemusí být vždy výhodné

Všechny níže uvedené informace spojené se zápory předčasného doplacení dluhu jsou bezpochyby individuální záležitostí. Takže tak k nim musíte i přistupovat. Každý poskytovatel půjčky vám nabídne trochu odlišné smluvní podmínky. Narazit můžete ale například na to, že předčasné splacení úvěru, a to i to částečné může být spjato s poplatky. Ty mají buď pevně danou výši nebo jsou vypočítávány procentem ze zbývající nedoplacené jistiny. Pak samozřejmě vyvstává otázka, zda se vám takové předčasné uhrazení vyplatí. Omezováni můžete být také tím, jak vysokou částku můžete díky mimořádným splátkám uhradit. Tato definice je spjata hlavně s hypotéčními úvěry, kde vám banky obvykle dovolí zaplatit maximálně 25 % z jistiny jednou za rok.

Pakliže už se rozhoupete k tomu, že využijete možnosti předčasného splacení úvěru, ať už se sankčními poplatky nebo bez nich, vždy si uvědomte jednu zásadní věc. A to je fakt, zda vám tento jednorázový výdaj nebude chybět v rodinném rozpočtu. Zkrátka, jestli je dobrým krokem vydat se z peněz proto, abyste ušetřili něco na úrokové sazbě. Tato otázka je však individuální a záleží na tom, jak vysokou částku máte ještě doplatit a jaké jsou vaše finanční poměry v rodině.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…