Krátkodobé půjčky jsou stálicí úvěrového trhu již spoustu dlouhých let. Nalézt je můžete především mezi nebankovními poskytovateli. A to hlavně kvůli jejich výši, která se pohybuje v řádu několika málo tisíc korun. V průměru to bývá do 10 000 Kč až 20 000 Kč se splatností na jeden měsíc. A takové produkty ve svém portfoliu banky většinou nemají.

Specifika krátkodobých úvěrů

Právě v důsledku jejich výše a celkové doby splatnosti vzniklo označení krátkodobé rychlé půjčky. S těmi se mimochodem pojí nejrůznější výhody, ale také nevýhody – a ty je vždy dobré mít na paměti, pokud o tomto produktu začnete uvažovat.

Výhody krátkodobých půjček

Pojďme se s krátkodobými půjčkami seznámit v tom pozitivním slova smyslu. V jejich prospěch hovoří například to, že získáte menší peněžní obnos. To znamená snazší splácení a nižší pravděpodobnost, že by vás tento finanční produkt mohl dovézt do dluhové pasti.

Online žádost
O peníze si můžete říci skrze internetový formulář přímo z domu, takže není nutné navštěvovat žádné pobočky společností a nebankovních poskytovatelů.
Minimální administrativa
Kvůli nižší peněžní sumě jsou kladeny menší nároky na klienta. Nedochází k tak podrobným lustracím a zbytečnému papírování.
Rychlost
Výše uvedený klad následně vede k okamžitému schválení požadavku zákazníka a k rychlé výplatě peněz na bankovní účet. U některých subjektů můžete získat peníze ještě tentýž den, jinde zase do dne následujícího.

A pokud byste náhodou neměli možnost splatit krátkodobou půjčku v daný termín, existuje také prodloužení data splatnosti. Další ze způsobů, jak se vyhnout sankčním pokutám. Za výhodu lze považovat i to, že krátkodobý úvěr máte možnost splatit předčasně.

Nevýhody krátkodobých půjček

Nyní se v rámci objektivity zaměříme na stinnou stránku krátkodobých půjček. Všechny uvedené výhody jsou vykoupeny pravděpodobně tím největším záporem, a tím je celkově vyšší úroková sazba. A to hlavně s přihlédnutím k tomu, že dostanete menší obnos s kratší dobou splatnosti. Pokud krátkodobé půjčky splácíte včas a řádně, stanou se pro vás vhodným pomocníkem v mnoha životních situacích. Pakliže tomu tak není, představují jisté riziko. Jsou to vyšší sankční poplatky za nedodržení smluvních podmínek, které mohou zbytečně prodražit tento typ úvěru.

Porovnávejte produkty podle výše RPSN a čtěte smlouvy!

Při výběru vhodné půjčky byste si měli dát pozor i na to, že některé prezentované údaje nebankovních poskytovatelů mohou do určité míry zkreslovat. To se týká hlavně uvádění úrokové sazby. Ta by pro vás neměla být stěžejním měřítkem. Tím je naopak hodnota RPSN nebo roční procentuální sazba nákladů. V té jsou obsaženy také všechny přidružené poplatky, potažmo celkové náklady.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…