Platební karta je novodobým nástrojem, s pomocí kterého můžete hradit nejrůznější zboží a služby bezhotovostně. Prvek, jenž v mnohém nahrazuje i běžnou hotovost. Není se proto čemu divit, že stále více lidí má v peněžence jen několik drobných a vše řeší prostřednictvím platební karty.

Debetní vs. kreditní karta

Debetní karta
Dostáváte automaticky ke svému bankovnímu účtu. Umožňuje vám čerpat jen naspořené finanční prostředky
Kreditní karta
Často označována jako úvěrová karta. Přináší čerpání peněz navíc. Ty lze následně splatit v bezúročném období, popřípadě s odpovídajícím úrokem

Zkontrolujte vše potřebné ještě před odjezdem

Ať už se budete za hranice České republiky chystat s jakoukoliv z těchto karet, měli byste si zajistit, ověřit a připravit pár věcí týkajících se tohoto platebního pomocníka. Určitě si pohlídejte výši limitů pro výběry z bankomatů a pro platby u obchodníků. Pokud víte, kde budete trávit dovolenou, klidně se podívejte i na dostupnost bankomatů v dané lokalitě. Vhod přijdou výběry z bankomatu vlastní banky, jež mohou být zdarma. V opačném případě můžete platit až několik desítek korun za výběr. Opište si a důkladně uložte číslo platební karty, pro případ, že byste ji ztratili a potřebovali obratem zablokovat. Nezapomínejte ani na související asistenční služby nebo cestovní pojištění. To bývá občas v ceně karty.

Co přináší placení kartou v zahraničí?

Pokud se zaměříme na výhody tohoto platebního nástroje v zahraničí, najdeme jich určitě několik.

  • Nemusíte sebou nosit spoustu peněz v hotovosti. Vše zaplatíte kartou.
  • Neřešíte výhodnost kurzu pro převod měny. Při platbě kartou je vždy použit ten aktuální devizový.
  • Budete mít větší přehled týkající se výdajů, protože všechny platby jsou zaznamenány na vašem bankovním účtu.
  • Pokud máte platební kartu s cestovním pojištěním v ceně, rozhodně ušetříte pár korun. To platí dvojnásob, vztahuje-li se tato služba na ostatní členy vaší domácnosti.

Cestování s platební kartou libovolného typu je ve všech ohledech snazší, o tom není žádných pochyb. Zároveň si ale musíte uvědomit, že její potenciál může ztratit na důležitosti v některých zemích. Pokud se chystáte do odlehlejších, exotických a méně civilizovaných destinací, mějte při sobě raději i dostatečnou hotovost, protože tamní obchodníci nemusí disponovat platebními terminály a bankomaty jsou k nalezení jen výjimečně. Zde v Evropě se vám karta stane velkým pomocníkem.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…