Ať už jde o dovolenou nebo pracovní povinnosti za hranicemi České republiky, vždy je taková cesta spojena s nemalými finančními náklady. Máme na mysli především vaše každodenní výdaje. Jednou si zajdete na dobrou večeři do restaurace, podruhé si dáte zmrzlinu u stánku na pláži a jindy si zakoupíte překrásný suvenýr.

Poplatky za výběr v zahraničí

To není ničím neobvyklým. Důležité však je, jak platíte za takové služby a produkty. Platba kartou je velice oblíbená, rychlá a nenáročná. Navíc také bezplatná. Jenže, co když to není zrovna možné? Pak vám zůstává jediné, a tím je platba v hotovosti. Pokud ovšem její výši podceníte, nezbývá, než si vybrat peníze z bankomatu. A právě zde přichází na přetřes další vícenáklady, o kterých se zmíníme v tomto článku.

Výběry z bankomatů zdarma i v zahraničí

Výběry z bankomatů cizích bank jsou obvykle spojeny s mírnými poplatky. Dvojnásob to platí v zahraničí, kde se ceny za takové služby násobí. Přesto máte možnost narazit na řadu bankovních institucí, jež za takové úkony nevyžadují platby navíc. Nutno podotknout, že jde obvykle o účty vyšší kategorie, tedy takové, za které hradíte měsíční poplatky nebo musíte splnit jisté podmínky spjaté s minimálním příjmem, aktivním užíváním platební karty a podobně. Názornou ukázkou se může stát seznam těchto bankovních produktů.

  • Air Bank – Velký tarif
  • Česká spořitelna – Moje zdravé finance
  • ČSOB – Premium konto
  • Expobank – Expo Global VIP konto
  • Komerční banka – MůjÚčet Gold
  • MONETA Money Bank – Genius Gold a TOM
  • Sberbank – FÉR konto OPTIMAL

Na kolik vyjde výběr peněz z bankomatu v zahraničí?

V případě, že nevlastníte některé z výše uvedených bankovních kont je zřejmé, že využíváte běžných a mnohdy i bezplatných bankovních služeb. Právě k nim se však vážou poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí. A nutno podotknout, že náklady na výběr se mohou lišit banku od banky. Pojďme se tedy zaměřit na ty nejvyužívanější bankovní účty.

Air Bank – Malý tarif
poplatek 25 Kč v Evropské unii a 100 Kč mimo Evropskou unii
Česká spořitelna – Základní účet
poplatek 5 Kč z bankomatů Erste Group, z těch ostatních 125 Kč
Equa Bank – Běžný účet
poplatek 9 Kč, pokud máte kartu Premium Plus, tak 0 Kč
Komerční banka – MůjÚčet
poplatek 99 Kč
MONETA Money Bank – Genius Free & Flexi
poplatek 100 Kč + 0,5 % z cílové částky
Sberbank – FÉR konto MINI
poplatek 75 Kč + 0,5 % z cílové částky

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že i když platíte často kartou, vždy si sebou do zahraničí vezměte odpovídající množství hotovosti, ať nemusíte vybírat peníze na místě. Transakce realizované tímto způsobem jsou mnohdy spojovány s nevýhodným převodem kurzu měn a zmíněnými poplatky. Zároveň s tím myslete na to, jaké máte nastaveny denní limity pro výběr.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…