Živnostníci to mají těžké v různých směrech a týká se to i získávání půjček. Jejich největší překážkou samozřejmě je, že nemají jak zdokladovat svůj příjem a proto potřebují pro získání půjčky daňové přiznání. A právě tady nastává problém. Ne všechny banky totiž posuzují daňové přiznání stejně. V podstatě jde o to, že některé banky zohledňují nezdanitelný základ a jiné zdanitelný. Z toho logicky vyplývá, že pokud banka považuje za směrodatnou hodnotu tu, která odpovídá zdanitelnému základu, má obvykle živnostník problém.

Neúčelové půjčky pro živnostníky

Banky na Slovensku posuzují živnostníky podle různých kritérií a dá se říci, že každá banka má svůj vlastní způsob. Převládá však snaha pomoci úvěr živnostníků získat a poskytnout mu přitom co nejvýhodnější podmínky. Existují však i živnostníci, kteří na úvěr v bance za žádných okolností nárok nemají, protože jejich příjem je prostě nedostatečný. V takovém případě se musí živnostník obrátit na nebankovní společnost. Největší výhodou těchto půjček je samozřejmě fakt, že při nich netřeba kontrolovat daňové přiznání. Takovým krokem však klienti stávají rizikovými, protože společnost si nemá jak ověřit, zda příjem živnostníka bude na splácení stačit.

Nabídka spolehlivých úvěrů pro OSVČ

I když se živnostník zaručí nějakým majetkem, není to dostačující a proto si nebankovní společnosti účtují k úvěrům vyšší úroky, než v případě banky. Pokud tedy živnostník potřebuje půjčku měl by se v první řadě obrátit na banku. V tomto případě se doporučuje projít několik bank a porovnat si nabídky, protože to, že jedna banka živnostníky nepůjčí, ještě neznamená, že mu za jiných podmínek nepůjčí jinde. Pokud pokusy u bank selžou, třeba se obrátit na nebankovní společnost. V každém případě si však třeba vše ověřit a přepočítat, protože zatížit se půjčkou je samo o sobě břemenem a pokud se stane, že ji nemá člověk jako splácet, stává se to skutečným problémem.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…