O peníze v dnešní době žádají nejen fyzické osoby neboli běžní občané, ale také podnikatelé a firmy. U nich je to ostatně pochopitelné. Potřebují dostatek peněz pro rozjezd nebo rozvoj svého businessu. Bez peněz to v některých oblastech podnikání jednoduše nejde. Pokud patříte mezi živnostníky či majitele firem, přinášíme vám hned několik tipů týkajících se podnikatelských úvěrů.

Co jsou a jak fungují úvěry pod podnikatele?

Účelový a neúčelový podnikatelský úvěr

Pakliže se vydáte cestou naprosté klasiky, čeká na vás účelový podnikatelský úvěr. Jak už prozrazuje jeho název, peníze, které od dané banky či nebankovního poskytovatele obdržíte, musíte vložit do podnikání. Mnohdy je zapotřebí společnosti doložit i to, co bylo z konkrétní sumy vlastně financováno. Opakem toho je neúčelový podnikatelský úvěr, jež lze využít nejenom k podnikatelským aktivitám, ale v podstatě k čemukoliv jinému. Z profinancování dané částky se nemusíte komukoliv zpovídat. V tomto případě se však připravte na trochu větší úrok a zvýšené nároky na prokázání odpovídající bonity.

Provozní úvěry

Takovou specifickou odnoží účelového podnikatelského úvěru je provozní půjčka. Její účel je primárně spojen s provozem vašeho podnikání. To znamená, že za získané peníze můžete zakoupit například zboží na sklad.

Leasing

Kapitolou samou o sobě je leasing, který je nejčastěji poskytován ve spojení s pořízením firemních automobilů. Výjimkou však nejsou ani ostatní věci. Tento druh půjčky souvisí pouze s tím, že majitelem dané věci se stáváte až po jejím plnohodnotném splacení. Určitou odnoží je ještě operativní leasing, u něhož si věc pouze pronajímáte a po splacení ji nebudete vlastnit. Typickým příkladem je operativní leasing na vůz, jež například po pěti letech vyměníte za nový. V rámci poskytovaných služeb se navíc není třeba starat o jakýkoliv servis, přezouvání pneumatik a podobné věci.

Kreditní karty

Stejně jako pro běžné občany, také pro podnikatele existují speciální podnikatelské kreditní karty. Ty jsou však spíše považovány za určitou peněžní rezervu v okamžiku, kdy potřebujete nutně zaplatit za zboží nebo nejrůznější služby. Podnikatelé pak obvykle využívají bezúročného období v řádu několika dnů, aby tento závazek splatili. V opačném případě se totiž setkáte s trochu vyššími úrokovými sazbami, než je běžné u klasických úvěrů. Takže kreditní kartu pro podnikatele ano, ale pouze za předpokladu vhodného zacházení s ní.

Kontokorent

Součástí podnikatelských účtů u většiny bank jsou také kontokorenty. To znamená možnost čerpat finanční prostředky nad rámec zůstatkové částky. I to může přijít vhod v okamžiku, kdy se odběratelé zpozdí s platbami a vy potřebujete peníze na provoz businessu. Taková malá zadní vrátka, která můžete využít, ale nemusíte.

Investiční úvěry

Nakonec vás seznámíme ještě s jedním typem půjčky. Jde o investiční úvěry primárně určené k rozšiřování podnikání. Tento typ bankovního či nebankovního produktu se vám hodí v okamžiku, kdy budete chtít rozšířit podnikatelské prostory, potřebujete nakoupit nové stroje, výrobní linky a jim podobné věci. Jako živnostníci a podnikatelé máte bezpočet možností, jak financovat svůj nový nebo již zaběhnutý business. Záleží pouze na vás samotných, jaké variantě dáte přednost.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…