Ještě do nedávné doby ve větší míře platilo, že nebankovní společnosti nabízejí pouze úvěry s vysokými a někdy až astronomickými úrokovými sazbami. Některé z těchto subjektů šlo označit dokonce za lichváře. Taková doba je však aktuálně pryč. Postarala se o to nejenom Česká národní banka udělující licence, ale také úprava zákona o spotřebitelských úvěrech. Díky tomu z trhu odešly tisíce poskytovatelů a zbyly jen prověřené nebankovní společnosti.

Nebankovní společnosti snižují úrokové sazby

Vzhledem k tomu, že čistkou novely zákona o spotřebitelském úvěru zůstalo na trhu jen omezené množství poskytovatelů nebankovních úvěrů (zhruba stovka), musely se tyto společnosti víc přizpůsobit současnému trhu. Takže, pokud se v dnešní době rozhodujete mezi bankou či nebankovní společností, rozdíly v úrocích nebudou tak markantní, jako před rokem.

RPSN u nebankovního úvěr pod hranicí 15 % p.a.

Bez sebemenšího problému se můžete dostat pod hodnotu 13 % p.a., a to nejenom v rámci roční úrokové sazby, ale také roční procentuální sazby nákladů označované, jako RPSN. Ta totiž sdružuje mimo jiné také všechny přidružené poplatky. A jak vypadá srovnání bankovních a nebankovních společností dle úrokových sazeb? Na to naleznete odpověď v následujících řádcích.

Srovnání bankovních a nebankovních půjček

Jen na okraj zmíníme, že pro dosažení níže prezentovaných výsledků vám stačí pouze jediné. Navštivte vhodný srovnávací server, v jehož portfoliu jsou bankovní i nebankovní produkty. To je pravděpodobně ta nejrychlejší cesta vůbec. Typickým představitelem je server www.okfin.cz. V případě porovnání jsme se zaměřili na ty nejpopulárnější úvěry.

Název půjčky Úroková sazba od RPSN od
Minutová půjčka od Equa Bank 5,7 % 5,9 %
Cofidis půjčka 5,9 % 6,05 %
Půjčka České spořitelny 6,9 % 7,4 %
Home Credit půjčka 8,83 % 9,2 %
Tesco půjčka 11,57 % 12,2 %

Jak můžete vidět, tak aktuálně není výše úrokové sazby u bankovních a nebankovních společností tím nejzásadnějším parametrem. Rozhodovat se můžete i podle ostatních výhod a nevýhod daného trhu.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…