Úrokové sazby hypoték, to je věčné téma, které mezi lidmi vzbuzuje stále nové a nové diskuze. Přibývá čím dál více občanů stavějících se před jednu zásadní otázku. Vyplatí se vsadit na aktuální úrokovou sazbu nebo je ještě dostatek času na to vyčkat a zařídit si vše kolem bydlení s patřičným rozmyslem? Na to a mnohé další věci související s touto tematikou vám odpoví právě tento článek.

Co ovlivnilo růst hypoték?

Pojďme se nejprve zaměřit na příčinu vývoje úrokových sazeb hypotéčních půjček. Ty mají stále se stupňující tendenci a bohužel za to nemůže pouze samotná ekonomika a vývoj realitního trhu. I když tyto faktoru ke zvýšení také významně přispěly. Zmínit lze známého strůjce zvyšování, kterým je Česká národní banka vystupující pod zkratkou ČNB. Právě ta totiž začala bankách doporučovat, jak nastavovat hypotéky klientům a věci spojené se schvalovacím řízením. Velký zásah byl především do parametru LTV neboli do údaje prozrazujícího, jaké procento ze skutečné hodnoty nemovitosti si chcete půjčit. Vývoj od konce roku 2016 šel nějak následovně.

  • Nejprve bylo doporučení poskytovat jen úvěry do 95 % LTV
  • Pak následovalo omezení 85 – 95 % LTV
  • Aktuální doporučení zní 80 – 90 % LTV s tím, že objem těchto hypotéčních úvěrů by v portfoliu konkrétního poskytovatele měl představovat jen 15 % ze všech hypoték

Ano, jsou to zatím pouhá doporučení, kterých se však banky drží a tím dochází k pozvolnému navyšování úrokových sazeb. Pomyslným strašák většiny bankovních institucí je ale fakt, že Česká národní banka usiluje o novelu zákona, jež by z těchto doporučení udělala nařízení. Tomu tak ale zatím není.

Vývoj výše úrokových sazeb hypoték

Pokud se na vývoj hypoték zahledíte od roku 2003 zjistíte, že jejich výše kolem 6 % měla snižující se a zvyšující se tendenci. Ta nastala v roce 2010. Od té doby úroky hypotéčních úvěrů pozvolna klesaly až do roku 2016. Z dlouhodobého hlediska by se dalo říci, že šlo o nejideálnější období pro sjednání hypotéky, protože u některých bankovních institucí se úrok pohyboval kolem 1,7 %. Pak přišla novela zákona o spotřebitelských úvěrech, doporučení České národní banky a směr vývoje hypoték se otočil o 180 stupňů. Jediným pozitivem je fakt, že úrokové sazby nestoupají žádnou závratnou rychlostí, jak tomu bylo kdysi v minulosti. Aktuálně se můžete dopracovat k úroku ve výši 2,8 %. To je průměrná hodnota, jež je samozřejmě odvislá od spousty faktorů. Například od toho, u jaké bankovní instituce budete o hypotéku žádat. Záleží tedy na tom, jak moc jste solventním klientem, a hlavně kolik peněžních prostředků požadujete. Ti, kdo chtějí menší LTV a větší část nemovitosti si budou financovat z vlastních zdrojů na tom budou každopádně lépe. O mnohém rozhoduje také délka fixace.

Stále je šance na výhodnou hypotéku

Jestliže jste prošvihli šanci na nejnižší úrok v roce 2016, rozhodně nezoufejte. Do budování svého vysněného obydlí v podobě bytové jednotky nebo rodinného domu se můžete pustit i přesto. Dnes už je tak trochu známo, že velikosti úrokových sazeb hypoték budou mít stoupající tendenci. Sice nepůjde o nic zásadního, ale úrok jednoduše padat nebude, minimálně v nadcházejícím období. I když dnes získáte úrok v rozmezí 2,8 – 3 %, stále lze tvrdit, že z dlouhodobého hlediska a s přihlédnutím k vývoji hypoték od roku 2003 jde o velice přijatelnou hodnotu. Z toho tedy plyne jediné. Drobné setiny a desetiny z úrokové sazby vás už jistě nezachrání, proto si nákup či výstavbu nemovitosti důkladně promyslete a zvolte v klidu toho správného poskytovatele hypotéčních služeb. Úrok vám v dalších měsících rozhodně neuteče.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…