Trend zdražování hypotéčních úvěrů pokračuje i v letošním roce, o tom se mohou přesvědčit zákaznici všech tuzemských bank. Některé mají rychlejší nárůst úrokové sazby, jiné zase pozvolnější. Je pravdou, že aktuální průměrný úrok ve výši 2,36 % je srovnatelný s obdobím před čtyřmi lety, než došlo k poklesu sazby na její rekordní hranici.

Nárůst cen hypoték pokračuje

Tento stav má logicky za následek jediné. A tím je snížený zájem o hypotéční úvěry, na který se bankovní společnosti snaží reagovat nejrůznějšími způsoby. Pojďte se ale nyní seznámit se s novými statistickými daty a zjistěte, jak si tento oblíbený bankovní produkt vlastně stojí.

Náš tip: Kalkulačka a srovnání hypoték

Méně hypoték a menší objem

Růst úrokové sazby se negativně promítá do každého měsíce. Například v březnu bylo sjednáno asi o 300 hypoték méně než na počátku roku v lednu. Pokud bychom to porovnali se loňským obdobím v témže měsíci, pokles je ještě razantnější, a to asi o 2 000 uzavřených smluv. Vliv na to měla loňská lepší úroková sazba ve výši 1,87 %. Aktuální úrok 2,36 % se nesmazatelně podepsal také do výše poskytnutých hypoték, respektive do celkového objemu. Jestli to bylo na počátku tohoto roku přes 16,5 miliard korun, pak následující měsíce nebyly tak hojné, protože pokles je pod hranici 16 miliard. Dá se říci, že jediné, co se alespoň částečně drží stabilně je do jisté míry průměrná výše hypotéčního úvěru, o nějž mají žadatelé zájem. Pro představu vám nastíníme hned několik měsíců nazpět.

Průměrná výše hypotéky

Srpen 2017
2 119 687 Kč
Září 2017
2 075 601 Kč
Říjen 2017
2 069 946 Kč
Listopad 2017
2 055 747 Kč
Prosinec 2017
2 153 542 Kč
Leden 2018
2 120 444 Kč
Únor 2018
2 143 371 Kč

Jak své klienty lákají bankovní společnosti?

Pokles zájmu o hypotéky dělá největší vrásky bankám, to je pochopitelné. Ty se proto snaží klienty nalákat nejrůznějšími způsoby. A nutno podotknout, že se na to snaží jít všelijak. Obvykle jsou to bonusové služby, díky kterým máte možnost v prvopočátku ušetřit pár korun. Pro příklad uvádíme několik bonusů.

  • Finanční bonus při uzavření hypotéky, jež může dosahovat tisíců
  • Vyhnout se můžete vybraným poplatkům za zpracování nebo poskytnutí hypotéky
  • Pojištění nemovitosti a domácnosti na jeden rok zdarma

Nepodceňujte důsledný výběr hypotéky

I když se může zdát aktuální situace na trhu opravdu tristní, věřte, že v následujících měsících bude ještě hůř. Pokud tedy plánujete využít hypotéčního úvěru k financování svých potřeb, rozhodně byste s tím neměli otálet. I v přemíře vyšších úrokových sazeb totiž lze najít ty nejvýhodnější na trhu. Při hledání hypotéky využijte všech dostupných prostředků současné doby. Na mysli máme hlavně hypotéční kalkulačky, které zažívají velký boom. Ano, jejich hodnoty jsou sice orientační a každá žádost je svým způsobem individuální, ve výsledku se však můžete dopracovat k relativně přesným výsledkům. Ty vám na první pohled prozradí, jak vysoký bude úrok, měsíční splátka a mnohé další.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…