Získat v dnešní době hypotéční úvěr není ničím snadným. O tom se může přesvědčit spousta potenciálních žadatelů na vlastní kůži. Vliv na to má především vývoj v poslední letech. Narůstající ceny nemovitostí, vzrůstající hodnota úroková sazby a v neposlední řadě i nová nařízení České národní banky. Koktejl nejrůznějších novinek, s nimiž bohužel hodně lidí nedosáhne na hypotéční úvěr.

Proč je těžké získat hypotéku?

Ještě, než se pustíme do prezentace tipů, jak se domoci hypotéky dle nových pravidel, jež jsou mimochodem platná už od 1. října 2018, podrobněji se zaměříme na ona pravidla. Pokud se dnes rozhodnete žádat o hypotéční úvěr v bance, počítejte s tím, že průměrná výše úrokové sazby se bude pohybovat kolem tří procent. A to je hodnota, která už může značným způsobem prodražit vaše celkové plány na financování vlastního obydlí. Ať už jde o nákup bytové jednotky, výstavbu rodinného domu nebo majetkové vypořádání.

Větší překážkou jsou však nařízení České národní banky. Ta žadatele omezila už dříve tím, že nařídila našetřit si alespoň 20 % hodnoty nemovitosti, abyste mohli od banky získat zbytek. A to mohou být v případě drahého objektu v Praze stovky tisíc korun. Zároveň se připravte na dvě zásadní povinnosti. Vaše celkové dluhy nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu. Do dluhů se započítává nejenom velikost hypotéky, ale také další půjčky a úvěry.

  • Zároveň nesmí být velikost celé hypotéky vyšší nežli devítinásobek čistého ročního příjmu.
  • Když všechny tyto povinnosti sečtete, zjistíte, že velká spousta z vás na hypotéční úvěr jednoduše nedosáhne. A to je nemilá informace v okamžiku, kdy sníte o svém vlastním obydlí. Přes tohle všechno však existují tři rady, jak co nejvíce přiblížit naplnění tohoto snu.

Co udělat proto, abyste získali hypotéku?

První rada je celkem pochopitelná. Musíte začít více vydělávat a zároveň hodně šetřit. Pokud máte možnost, najděte si vedlejší příjem, na nějž budete mít potvrzení a který zároveň zvedne vaši celkovou bonitu. Rozhodně myslete na to, že čím více peněz budete mít naspořeno, tím lepších splátkových podmínek se domůžete. Pro bezproblémové schválení hypotéky se snažte mít úspory alespoň v již zmiňované výši 20 %. Lepší je mít úspor pochopitelně výše. Musíte počítat například s daní z nemovitosti, kterou v současné době hradí kupující. Ta činí rovné 4 %.

Jestliže se vám výše uvedená rada realizuje hodně těžko, přichází na přetřes další. Žádejte o hypotéční úvěr ve dvou a více lidech. Spousta bank nabízí hypotéky pro čtyři žadatele ze dvou domácností. Typickým příkladem jsou partneři a manželé. Právě tento krok totiž výrazným způsobem navyšuje celkovou bonitu a solventnost žadatelů. To znamená, že ve výsledku nemusíte mít tak velký příjem, protože součtem dvou jej zkrátka navýšíte. Nakonec je vhodné zmínit i poslední radu. Pokud chcete žádat o hypotéku, minimalizujte své dluhy. Každý další úvěr ve spojení s hypotékou je pro vás nutné zlo. Minimálně budete mít co dělat, abyste se vešli do zmíněné měsíční hranice 45 %. Dále pak výrazně zatěžujete svůj rodinný rozpočet a snižujete svou životní úroveň. I když je současný hypotéční trh opravdu zapeklitý, lze v něm uspět. Stačí vědět pouze jak. Držte se minimálně třech výše uvedených rad.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…