Hypotéční úvěry v posledním roce pozvolna, ale jistě podražily. A vyhlídky do měsíců budoucích? Ty nejsou o moc lepší. Přesto by tento fakt neměl zhatit vaše plány na pořízení vysněného rodinného bydlení. Peníze na nákup bytové jednotky, výstavbu rodinného domu a podobné procesy. V tomto článku vás seznámíme s několika praktickými tipy, jež vám pomohou v tom, získat výhodnější hypotéční úvěr i v dnešní době, kdy trh hypotékám jednoduše nepřeje.

Nezůstávejte u jediné nabídky

Na trhu je bezpočet bankovních společností, které svým klientům nabízí hypotéky nejrůznějšího charakteru a rozsahu. Už jen tato skutečnost by vás měla vést k tomu, abyste se neomezovali pouze na jedinou produktovou nabídku, ale snažili se jich porovnat co nejvíce. Teprve tak máte totiž tu největší šanci dopracovat se k nejnižší úrokové sazbě a získat výhodné splátkové podmínky. K tomuto účelu primárně slouží online srovnání hypoték. Online nástroje, s pomocí nichž budete schopni na jediném místě porovnat hned několik hypoték naráz a vybrat si tu, jež vašim požadavkům bude vyhovovat nejvíce.

Zajímejte se o ty správné parametry úvěru

Jestliže se rozhodnete pro porovnání hypotéčních úvěrů, rozhodně šetříte svůj drahocenný čas a ve výsledku i peníze. Aby k tomu však došlo, musíte vědět, jakým údajům v prezentačním listu hypotéky věnovat tu největší pozornost. Pokud si myslíte, že vám stačí zahledět se na velikost klasické úrokové sazby, jste na omylu. To není úplně ta nejlepší cesta k požadovanému výsledku. Přihlížet byste měli nejenom k úrokům, ale také k poplatkům, které jsou spojeny se získáním hypotéky, potažmo s jejím vedením a následným splácením. V tomto ohledu je nejobjektivnějším parametrem hodnota RPSN. Roční procentuální sazba nákladů, jež ukrývá vše potřebné a vy ihned na první pohled vidíte, jaké budou skutečné a kompletní náklady.

Když nevíte, nechte si poradit

Ano, srovnávací servery vám samozřejmě najdou tu nejvýhodnější hypotéční nabídku na trhu a mohou vám ušetřit nemalé finanční prostředky. Pakliže ale nemáte o světě hypoték dostatečné povědomí, může se stát, že předkládaným informacím jednoduše nebudete rozumět. V takovém případě se vyplatí využít buď přidružené konzultační podpory takového serveru nebo vsadit na externího specialistu, jež vám vše potřebné vysvětlí a mnohdy i poradí.

Dnes může být ideální doba na hypotéku

Jestliže si myslíte, že se trend vzrůstajících úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů změní a vy vyčkáte až úroky klesnou, zklameme vás. Nic takového s největší pravděpodobností v budoucnu nenastane. Proto zkuste myslet dopředu a předběhněte pozvolné zvyšování úrokových sazeb tím, že si zafixujete aktuální hodnotu na několik dalších let. A tím pádem v budoucnu dost ušetříte. A pokud by vám konec fixace vycházel až za několik měsíců, ani v tomto ohledu nezoufejte. Stačí, když si výhodný úrok rezervujete s předstihem a podepíšete smlouvu již nyní. Pak máte jistotu, že slibované úrokové sazby docílíte.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…