Růst úrokových sazeb u hypoték zaznamenal bezpochyby každý. Tento dlouhodobý trend postupuje neustále kupředu v neprospěch klienta zhruba od listopadu 2016. Tehdy hypotéky dosáhly na své minimum a začaly se obracet směrem vzhůru. Tento fakt se neblaze promítl i do dalších úvěrových segmentů jen s jednou výjimkou. Je to stavební spoření, které tomuto pozvolnému nárůstu stále odolává. A právě díky tomu se tento druh půjčky stává atraktivnější a vyhledávanější. Nejinak tomu bude pravděpodobně i do budoucna.

Jak si stojí stavební spoření oproti hypotékám?

Kdysi dávno, když hypotéky rapidně klesaly dolů, stavební spoření na tento krok reagovalo se značným zpožděním. To vedlo k tomu, že hypotéční úvěry doslova ovládly tehdejší trh a většina lidí své bydlení financovalo právě u bankovních společností. Tato pomalá reakce stavebních spořitelen na vývoj úrokových sazeb se však v dnešní době stává kladem a předností. Dokazuje to například fakt, že úroky u hypoték vzrostly během posledního roku až o 0,35 % a stavební spoření stále stagnuje. Ba co více, v některých případech i klesá. Situace se tedy po dvou letech rapidně mění v tom, že nyní šlape na paty stavební spoření hypotéčním úvěrům, což je zcela naopak. Dokazují to i aktuální průměrné úrokové sazby.

  • Hypotéky mají průměrný úrok 2,36 %
  • Úvěry stavebních spořitelem mají průměrný úrok 2,07 %

Překlenovací vs. řádný úvěr ze stavebního spoření

Popisované výše úrokových sazeb se týkají především řádných úvěrů ze stavebního spoření, pro jejichž schválení je třeba mít našetřenou dostatečnou finanční sumu na účtu stavebního spoření a zároveň splňovat všechna hodnotící kritéria pojišťoven. Jde tedy o dlouhodobou záležitost, jíž využijí především ti klienti, kdo si už nějakou tu dobu pravidelně spoří. Pakliže do takové kategorie zákazníků nespadáte, čekají na vás překlenovací úvěry ze stavebního spoření, které splácíte do té doby, než dosáhnete na úvěry řádné. V jejich případě je nutné počítat s trochu vyšší úrokovou sazbou. Na druhou stranu, ani u překlenovacího úvěru se nemusíte bát toho, že by úrok rostl stejným tempem, jako u hypoték. Tak tomu rozhodně není. Otázkou tedy zůstává, kdy se výše uvedené křivky úroků opět protnou, jako tomu bylo již třikrát od března 2017 od září 2017? Díky rychleji rostoucím úrokovým sazbám hypoték a pomaleji rostoucím sazbám úvěrů ze stavebního spoření je pravděpodobné, že takového stavu se jen tak nedočkáme. Stavební spoření se opět dostává do sedla a má možnost díky současnému stavu na trhu přilákat nové zákazníky.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…