V dnešním srovnání proti sobě postavíme dva zástupce hotovostních půjček. A vybereme rovnou ty nejznámější, které v nebankovním sektoru nalezneme, konkrétně Provident a SMART půjčku. Která z těchto půjček je výhodnější?

Půjčky v hotovosti

Hotovostní půjčky, tedy půjčky vyplácené tzv. „na ruku“ jsou poměrně populární, každý měsíc je na českém webu hledají desítky tisíc zájemců. Jedná se o produkt, který nabízejí výhradně nebankovní poskytovatelé úvěrů. Hlavní výhodou pro žadatele je samozřejmě fakt, že nemusí mít vlastní bankovní účet a nemusí tedy posílat 1 Kč kvůli ověření (jak bývá vcelku obvyklé). Hlavní předností je ale osobní kontakt s poskytovatelem peněz, ten vám peníze doručí až domů – často i o víkendu! Hotovostní půjčka tak za určitých okolností může být i rychlejší, než online půjčka (pokud vám poskytovatel odešle peníze v pátek odpoledne, připíšou se na bankovní účet nejdříve v pondělí).

Výhody půjček vyplacených v hotovosti

  • Rychlost vyřízení a minimum složitého papírování
  • Osobní kontakt s obchodním zástupcem
  • Není potřeba mít bankovní účet
  • Peníze obržíte i o víkendu

SMART půjčka

SMART půjčka (stejně jako Provident) je poskytována po celé ČR, využívá k tomu své sítě obchodních zástupců. Půjčku poskytuje společnost Jet Money s.r.o., splácí se měsíčně a je neúčelová, peníze tak můžete využít na cokoliv potřebujete. Při nedostatečné bonitě může být vyžadován spoludlužník, při řádném splácení je možné SMART půjčku refinancovat. Nevýhodou je, že konkrétní podmínky půjčky vám představí až obchodní zástupce, na webu tedy bohužel nenaleznete tabulku splátek. Volitelné doby splatnosti jsou dostatečně dlouhé, takže jednotlivé měsíční splátky mohou klesnout na přijatelně nízkou úroveň. SMART půjčka je dostupná zaměstnancům se stálým příjmem, ale také seniorům a ženám na MD.

Požadavky na žadatele

  • pravidelný měsíční příjem (zaměstnání, důchod, přídavky)
  • věk žadatele o půjčku: min. 18 let
  • občanský průkaz + druhý doklad totožnosti

Půjčka Provident

Provident patří mezi nejznámější poskytovatele nebankovních úvěrů u nás, na trhu působí už od roku 1997, větší známost tedy může být jistou výhodou. Stejně jako SMART půjčka nabízí peníze bez ručitele a složitého papírování a princip fungování je stejný – peníze až domů z rukou obchodního zástupce. Odlišnost nastává u volby formy splácení. Provident půjčku můžete splácet buď měsíčně, nebo týdně. Týdenní splácení je pochopitelně formou nižích splátek. Celé je to ale ještě trochu složitějších, zkrátka, u žádosti můžete zvolit, zda-li půjčku budete splácet v týdenních intervalech (45, 60, nebo 100 týdnů) anebo měsíčně (3, 10, 15, 22 měsíců). Provident naštěstí má na webu online kalkulačku, kde si to můžete vše předem porovnat (výhoda oproti SMART půjčce).

Požadavky na žadatele

  • pravidelný měsíční příjem (zaměstnání, důchod, přídavky)
  • věk žadatele o půjčku: min. 18 let
  • občanský průkaz + druhý doklad totožnosti

Kdo je vítězem?

Obě půjčky mají samozřejmě svá pro a proti. SMART půjčka má výrazně vyšší schvalovaltenost a je benevolentnější v posuzování žadatelů, šance na schválení je zde tedy vyšší. Nevýhodou je, že si nemůžete půjčku dopředu spočítat na webu. Provident je flexibilnější, půjčku si můžete více nastavit podle svých potřeb. Navíc má perfektně zvládnutou online kalkulačku. Úrokové sazby jsou podobné u obou poskytovatelů, záleží tedy na žadateli, co upředností a komu dá přednost. Jasný vítěz není ani jeden z poskytovatelů.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…