Často kritizovanou nevýhodou tzv. malých půjček do výplaty je krátká doba splatnosti. Ta nejčastěji bývá 30 (výjimečně 45) dní, což není pro žadatele dvakrát výhodné, neboť malou půjčku takto často splatí přesně před koncem dalšího měsíce a krátce před další výplatou. Snadno se tak může stát, že se dostane do spirály, kdy si navykne půjčovat pravidelně.

I malá půjčka může natropit velké starosti

Krátkodobé půjčky byly do nedávna naprosto neregulovaným oborem na který stačilo pouhé živnostenské oprávnění, to se nyní razantně mění. Poskytovat půjčky – a to i ty nejmenší – mohou pouze společnosti, které získají licenci České národní banky. A to je každopádně dobře! I malá půjčka s krátkou dobou splatnosti totiž může způsobit značné potíže. Tento produkt totiž není určen k pravidelnému finančnímu záplatování rozpočtu, slouží primárně ve výjimečných situacích – přesto ho ale část klientů využívala pravidelně a nezodpovědně. Jakoby přitom zapomínali na obecný fakt, že krátkodobé půjčky nejsou výhodné, bývají totiž velmi drahé!

Malá půjčka s delší splatností?

Malá online půjčka, která nabízí rozložení doby splatnosti na více splátek tehdy může být zajímavou alternativou pro ty, kteří o „půjčce do výplaty“ skutečně uvažují. Poskytovatelé tohoto typu produktu obvykle nabízí menší částku, ale za to delší dobu splatnosti (často 3 měsíce), půjčená částka se tedy splácí po 1/3 ve třech měsíčních splátkách (přičemž výše jednotlivých splátek bývý neměnná). Z pohledu klienta to znamená menší finanční zátěž. Zásadní nevýhodou ale je, že ve výsledky přeplatí víc. To je na jednu stranu pochopitelné a logické, nadruhou stranu stojí za to dobře počítat a přemýšlet. U některých poskytovatelů může být přeplatek již opravdu dost vysoký(!).

Creditstar

Stále ještě novinka mezi online úvěry na českém internetu, to je Creditstar.cz. Creditstar je členem mezinárodní skupiny Creditstar Group, která poskytuje malé půjčky celkem na devíti evropských trzích. Půjčku Creditstar lze splatit už za pět dnů, ale v případě potřeby je možné je splácet po třetinách v měsíčních splátkách.

Ilustrační příklad

Částka Splatnost Měsíční splátka Celkem
5000 Kč 3 měsíce 2652 Kč 7900 Kč

BB půjčka

BB půjčka je naopak dobře známým a prověřeným produktem. Výhodou je, že první půjčku nabízí žadatelům do výše 5000 Kč zcela zdarma. Nejkratší doba je jeden týden, ale i malé částky lze rozdělit do více měsíců (zde třeba na 1, 2 i 3) a splácet po menších částkách.

Ilustrační příklad

Částka Splatnost Měsíční splátka Celkem
5000 Kč 3 měsíce 2500 Kč 7500 Kč

CreditAir

CreditAir půjčka je mladším bratrem známější CreditON půjčky, stojí za ní stejná společnost. CreditAir se však specializuje na tzv. „3 měsíční půjčku“, jinou možnost v nabídce ani nemá. Největší výhodou v tuto chvíli je, že novým klientům nabízí půjčku až 10 000 Kč na 3 měsíce zdarma. Půjčka se tedy opět splácí klasicky po třetinách v měsíčních splátkách. Opakovaná půjčka vyjde u CreditAiru podobně jako u výše zmíněných soupeřů.

Ilustrační příklad

Částka Splatnost Měsíční splátka Celkem
10 000 Kč 3 měsíce 3333 Kč 10 000 Kč

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…