Každý jistě zaznamenal, že v posledních dnech došlo k navýšení základní sazby Českou národní bankou. Ta se tímto razantním a od roku 1998 asi nejvyšším zvýšením pokusila reagovat na zrychlenou inflaci. Navýšení proběhlo ve výši 75 bazických bodů a všichni netrpělivě očekávají, jak tento počin zamává s finančním trhem a vůbec životem běžných lidí.

Hlavní důvod navýšení základní sazby

Česká národní banka známá pod zkratkou ČNB rozhodně nepatří mezi instituce, které by nějak střílely od boku. Toto prudké zvyšování sazeb má svůj dlouhotrvající původ, jímž je meziroční zvýšení spotřebitelských cen.

  • Až o 4,1 % – Nejvyšší od roku 2008
  • Do konce letošní roku se hranice posune možná k 5 %

Cílem zvýšení základní sazby je pochopitelně stabilizovat takovou situaci a docílit opaku. Tedy snížení inflace. Málokdo si však uvědomuje, jak takový krok ovlivňuje finanční trh, konkrétně hypotéky a způsob zhodnocování peněžních prostředků.

Zvyšování úrokových sazeb hypoték

Nízké úrokové sazby hypotéčních úvěrů na počátku tohoto roku doslova zamávaly s realitním trhem. S dostupností hypoték došlo k rapidnímu zdražování nemovitostí a tím pádem se vytvořila doslova nekonečná smyčka. Teprve až v průběhu roku přišlo pozvolné zvyšování úrokových sazeb, k čemuž teď s největší pravděpodobností přispěje také zvýšení základní sazby Českou národní bankou. Je pravdou, že hypotéční trh na změny ČNB obvykle reaguje poměrně rychle. Uvidíme, co tedy můžeme očekávat.

Porostou také úroky spoření?

Každého jistě napadne, že když roste základní sazba, rostou úroky hypoték a možná i ty další. Tentokrát máme na mysli spořicí účty a termínované vklady. Zkrátka způsob zhodnocování finančních prostředků ležících ladem na účtech běžných lidí. I když v minulých letech takový trend opravdu nastal, tentokrát se banky do přílišného zvyšování úrokových sazeb spořicích účtů příliš neženou. A má to jeden hlavní důvod. Je to strach z vysoké migrace klientů, kteří jsou schopni kvůli několika desetinám procent na spořicím účtu založit účet u konkurence. A takový přechod je spojen s vyplacením klienta a s ostatními náklady. Ty bohužel příliv několika nových klientů z jiné banky nepokryje.

Čtete také: Zdražování hypoték bude pokračovat, přidaly se další dvě banky

V tomto směru tedy odpadá jakýkoliv konkurenční boj mezi bankami. Určité zvýšení úrokových sazeb lze očekávat spíše u dlouhodobějších způsobů zhodnocování. Typickým příkladem jsou termínované vklady, kde se však musíte upsat na určitou dobu. Oproti tomu spořicí účty se zhodnocováním na denní bázi si jen tak nepolepší. Nezbývá tedy než s napětím očekávat, co všechno se bude dít po zásahu České národní banky v souvislosti s rapidním zvýšením základní sazby. Na povrch prosakují například takové informace, že k reálnému zhodnocení na spořicích účtech s přihlédnutím k inflaci už asi nikdy nedojde. Jedinou možnou cestou tak budou riskantnější investice, které ovšem nejsou pro každého.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…