Každý, kdo uvažuje o pořízení vlastního bydlení s pomocí hypotéčního úvěru si určitě všiml, že úrokové sazby těchto bankovních produktů neustále narůstají. A už několik posledních měsíců. Zasloužila se o to novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která svou velkou vahou ovlivnila spoustu bank, jež musely přitvrdit při schvalování žádostí. To mimo jiné vedlo také k navyšování úroků a v té době se to promítlo i do realitního trhu, kdy začaly vzrůstat ceny nemovitostí. Takže období před zhruba dvěma lety je nenávratně pryč a dnes když chcete bydlet, musíte si jednoduše připlatit.

Nejrychlejší růst úroků za poslední roky

K tomu největšímu růstu úrokových sazeb došlo v posledních týdnech, zrovna na konci loňského roku 2018. Za velice krátké období vystřelily hodnoty úrokových sazeb do dalších výšin. V listopadu 2018 se průměrná sazba pohybovala kolem 2,78 %. Za jediný měsíc pak došlo k nárůstu na hodnotu 2,91 %. To je zvýšení, jež tu od roku 2008 pravděpodobně ještě vůbec nebylo. I proto mnohé banky označují toto navýšení za nejvyšší za posledních deset let. Není se proto čemu divit, že začátek letošního roku začíná pomalu, ale jistě atakovat tříprocentní hranici, která bude překonána co nevidět.

Jak se vyvíjí hypotéky?

Je třeba podotknout, že poslední zdražení hypotéčních úvěrů do jisté míry odradilo stovky žadatelů o vlastní bydlení. Zhruba o třetinu méně potenciálních klientů využilo některou z bankovních hypoték pro financování vlastního bydlení, ať už v podobě nákupu hotové nemovitosti nebo samotné výstavby. Dost o tom však vypovídá i to, že ceny nemovitostí na konci roku zrovna nepatřily k těm nejnižším. A o kolik procent došlo ke zdražení hypotéky právě za loňské období v roce 2018? Nárůst je to požehnaný. Ještě v lednu 2018 jste se mohli těšit z úroků kolem 2,28 %. Tou dobou byl celkový počet využitých úvěrů asi 7 783 v  hodnotě 16,5 miliardy korun. V průběhu roku pak docházelo k dalšímu a dalšímu nárůstu, který se ale netýkal počtu ani objemu, ba naopak. Počet hypoték v prosinci 2018 klesl na 6 565 v celkové výši 14,93 miliard korun. Velký vliv na to bude mít pravděpodobně již zmiňovaný úrok 2,91 %.

Vývoj hypotéky v roce 2019

Jak už asi každý člověk zajímající se o hypotéční úvěrový trh správně tuší, vývoj úrokových sazeb hypoték bude mít i nadále stoupající tendenci. Stačí se zahledět do produktových nabídek některých vybraných bankovních domů, které už jdou tak říkajíc s vlnou. Je ale pravdou, že se najdou i výjimky, a to především u menších bank, jež se snaží alespoň malinko vymanit z tohoto nastoleného trendu zdražování. Obvykle jde o časově omezené akce, které vám přislibují aktuálně průměrnou úrokovou sazbu s delší dobou fixace, například na dalších deset let. Po skončení takové akce je pravděpodobné, že dojde opět k postupnému zdražování. Aktuální situace na trhu tedy není nijak příznivá. Nejenom, že mohou žadatelé o hypotéky získat maximálně 80 % LTV neboli hodnoty nemovitosti, ale ještě se musí potýkat se zpřísněnými podmínkami a narůstajícími úrokovými sazbami.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…