Každý, kdo má zájem o spotřebitelský úvěr nebo hypotéku by měl znát význam pojmu „bonita“. S tímto výrazem se totiž setkáte hned poté, co požádáte o jakoukoliv půjčku. Bonita znamená ve své podstatě důvěryhodnost ekonomického subjektu. Tento hodnotící údaj v sobě zahrnuje spoustu věcí, z nichž vzejde výsledek. A tím je fakt, zda je či není klient schopen splácet své závazky. Právě bonita je klíčovým nástrojem spousty bank a nebankovních společností. Ty ji využívají při schvalování úvěrů. To znamená, že špatná bonita se může postarat o to, že žádnou půjčku jednoduše nedostanete. Možná proto byste se měli zamyslet nad tím, jak ji navýšit.

Co všechno ovlivňuje vaši bonitu?

Jak už jsme naznačili v úvodu tohoto článku, bonita je něčím komplexním, co má jasně vypovídající hodnotu. Z logiky věci jasně vyplývá, že v rámci výpočtu bonity je brán zřetel na celkové příjmy a výdaje žadatele o půjčku. Kromě jiného hraje důležitou roli také věk klienta a úroveň výše dosaženého vzdělání. Čím vyšší je, tím lepší hodnotící číslo získáte. Je zřejmé, že vzdělanější člověk si vydělá více peněz a snáze nežli ten s nižším vzděláním. Tím pádem je větší šance na splácení úvěrových závazků. Jestliže si myslíte, že uvedenými body to končí, jste na omylu. Doposud zmiňované věci jsou pouze základním pilířem pro výpočet bonity. Přihlíženo je i k mnohým dalším faktorům.

  • Pracovní profese
  • Rodinný stav
  • Platební historie a jiné
  • Dejte si pozor na negativní vlivy

Co negativně ovlivní vaši bonitu v očích banky?

Vedle pozitivních vlivů pochopitelně existují i ty, které negativním způsobem ovlivňují bonitu. Ještě, než se vydáte do banky nebo oslovíte nebankovní společnost s žádostí o půjčku, vyřešte například své kontokorenty a kreditní karty. Přesně tohle jsou největší zabijáci bonity navyšující míru zadluženosti klienta. A ta by měla být pochopitelně co možná nejmenší. Pokud to bude jenom trochu možné, snažte se splatit všechny své dluhy. Jestliže máte záznamy v registrech dlužníků, zapracujte na jejich vymazání. Právě do registrů je při posuzování bonity žadatele nahlíženo. Naprostou samozřejmostí je také to, že nejste v exekuci a insolvenci. Takový stav obvykle sníží bonitu na minimum a je předpokladem zamítnutí půjčky.

Čtěte také: Jak nás hodnotí úvěrové společnosti. Aneb co je bonita a jak ji zlepšit?

Víte, jak zvýšit svoji bonitu?

Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. A to platí i v případě, že jdete žádat o úvěr libovolného typu. Jestliže dopředu tušíte, že vaše bonita nebude patřit k těm nejlepším, začněte pracovat na jejím zlepšení. Kromě zrušení kreditní karty, kontokorentu a výmazu z registru neplatičů můžete využít ještě dalších možností. Vsaďte na ručitele nebo spolužadatele. To znamená, že o úvěr budete žádat s někým dalším. Ve dvou se to lépe táhne a ve světě půjček to platí dvojnásob. Právě další osoba s dobrou platební morálkou může pozitivním způsobem přispět k navýšení vaší celkové bonity. Díky tomuto kroku pak budete mít větší šanci získat úvěr bez zbytečných složitostí. Pokud máte v plánu požádat o půjčku, začněte na lepší bonitě pracovat s dostatečným předstihem. Vyplatí se to.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…