Půjčky a spotřebitelské úvěry všeho druhu patří k běžné realitě. Využíváme je k úhradě nečekaných výdajů, jako je doplatek za energie, větší náklady typu nákup nového vozu či ty úplně zásadní jako je koupě nového bydlení pro rodinu. Jak často a na co nejčastěji si půjčujeme v bankách i nebankovních společnostech? A jak jsme na tom když dojde na splácení? Patříme mezi zodpovědné klienty, nebo často padáme do dluhových spirál? Přinášíme vám výsledky zajímavého průzkumu, který provedla Česká bankovní asociace.

Na co si půjčujeme nejčastěji?

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že k nejčastějším důvodům, proč sáhneme po půjčce patří pořízení automobilu, dále rekonstrukce nemovitosti a nákup spotřební elektroniky (počítače, mobily, televize). Tzv. rizikové půjčky do nichž spadají nejčastěji malé půjčky (tzv. do výplaty) meziročně klesají, ale stále představují zhruba 13 % z celkového objemu poskytovaných půjček v Česku. Nejrizikovějším chováním z pohledu spotřebitele pak je opakovaná půjčka tohoto typu, použitá ke splacení předchozího dluhu. Této vysoce riskantní aktivity se přitom dopouští až 42 % klientů.

  • 30 % úvěrů je na spotřební elektroniku
  • 24 % na tzv. bílou elektroniku
  • 22 % na pořízení automobilu či motocyklu

Češi se mění a splácí zodpovědněji než dříve

Potěšujícím závěrem průzkumu je, že si stále méně půjčujeme na zbytné věci, tedy věci, které nemají v čase hodnotu a jedná se tak spíše o krátkodobé potěšení. Sem patří například půjčku na dovolenou, či nákup sportovního vybavení. Průzkum také poukazuje na to, že častěji bych si na tyto nepotřebné věci raději půjčili v okruhu příbuzných, než v bance či nebankovní společnosti.

Pro půjčku jdeme nejčastěji do banky

Dobrou zprávou je také, že celých 65 % lidí se s žádostí o úvěr obrátí na banku. Bankovní úvěry jsou obecně méně rizikové, než ty nebankovní. Fakt, že většina z nás jde pro úvěr nejprve do banky je tak jistě dobrou zprávou z hlediska zodpovědného zadlužování. Zhruba 1/3 z dotazovaného okruhu lidí tvrdí, že o půjčku nejprve požádají v rodinném okruhu a zhruba 1/4 si pak vezme spotřebitelský úvěr rovnou u prodejce zboží.

Půjčku nejraději řešíme osobně

To, že pro úvěr jdeme nejčastěji do banky osobně je zřejmě očekávatelné a průzkum to potvrzuje. Jednání tváří v tvář nám vyhovuje zejména u větších úvěrů, které představují dlouhodobější závazek. Důležité je však zmínit, že některé banky nabízí online vyřízení úvěru levněji, než osobně. Například Česká spořitelna za vyřízení na pobočce požaduje poplatek, zatímco sjednání půjčky přes webové stránky je zdarma. Ať tak, nebo tak, stále častěji se také uchylujeme ke srovnání půjček přes internet, což je jistě potěšující fakt na závěr.

Oblíbené úvěry na malé i velké výdajeAutor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…