Uvažujete o nákupu nového vozu? Nemáte však dostatek finančních prostředků pro pokrytí všech vstupních nákladů? Pokud nemáte celou hotovost, jistě řešíte otázku půjčky nebo leasingu. Který z těchto finančních produktů je vhodnější?

2 možnosti jak financovat nákup auta

  • Půjčka
  • Účelový leasing

Spotřebitelský úvěr na nákup automobilu

Berme v potaz, že si pro půjčku zajdete do libovolné bankovní instituce, popřípadě bude vyřizována přímo přes prodejce vozu. Hned na úvod počítejte s tím, že dojde k podrobnější lustraci vaší osoby z pohledu celkové solventnosti, respektive schopnosti splácet své závazky. Obvykle je vyžadována také akontace – neboli jednorázový vstupní poplatek. Zbývající sumu již budete klasicky splácet v pravidelných měsíčních splátkách.

Auto na úvěr je skutečně vaše – ihned

Ač se může účelový spotřebitelský úvěr tvářit v tomto ohledu jakkoliv negativně, nese sebou na druhou stranu řadu příjemných výhod. Mezi ně patří určitě vlastnická práva po podpisu smlouvy spotřebitelského úvěru. S vozem můžete již od samotného začátku nakládat dle vlastní libosti. Můžete se například rozhodnout pro prodej a doplatit zbývající dlužnou částku. K tomu připočtěte ještě další věci.

  • Díky modelu vlastnictví je velký technický průkaz vaším majetkem
  • V případě výhodných nabídek lze narazit na úvěr bez zbytečného navýšení

Financování vozu s pomocí leasingu

Druhou variantou je leasingová společnost. Trochu obrácený model financování, u něhož začneme také nejprve výčtem těch zápornějších vlastností. Mejzásadnější věcí je ono zmiňované vlastnictví. Vůz zakoupený tímto způsobem je v plném majetku leasingové společnosti, takže s ním nemůžete nakládat. To ostatně dokazuje i fakt, že nevlastníte ani velký technický průkaz od vozidla. Vy jste pouhým provozovatelem, nikoliv majitelem. Počítat musíte i s tím, že dojde k navýšení částky, do níž je obvykle zahrnuta provize poskytovateli těchto finančních služeb. Na druhou stranu se vyhnete akontacím. Ve prospěch leasingu samozřejmě hovoří i mnohé další klady.

  • V měsíční splátce je obvykle zakomponována cena za povinné ručení a havarijní pojištění
  • Jste-li podnikatelským subjektem, nabízí se vám možnost odečtu DPH
  • Nejsou kladeny tak vysoké nároky na schvalovací řízení

Určitou alternativou klasického leasingu je ještě operativní leasing, který se odlišuje v tom, že ani po jeho splacení není vozidlo vaším majetkem. Ideální model pro ty, kdo si následně zakoupí opět nový vůz.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…