Hypotéční trh se neustále vyvíjí a dalo by se říci, že poslední dobou v neprospěch potenciálních zájemců. Možná i proto může být pro některé čtenáře tohoto článku trochu zarážející informace o tom, proč žádat o peníze z hypotéky právě teď? Existuje hned několik důvodů napovídajících tomuto scénáři. A právě s nimi vás v následujících řádcích seznámíme.

Růst hypoték jde neustále kupředu

S prvním důvodem se ztotožní asi většina lidí. Poslední dva roky jasně vypovídají o tom, že úroková sazba hypoték jde nezadržitelně vpřed. Pozvolný nárůst sazby je viditelný v podstatě u jakékoliv banky. Nejinak tomu není ani v rámci nebankovních společností. Třeba jenom loni došlo ke zvýšení hodnot úrokové sazby hned pětkrát. Aktuálně se sazby pohybují kolem tří procent a v nadcházejících měsících půjdou zase o kousek výš. Je tedy logické, že tohle bude jeden z hlavních důvodů, proč si pořídit hypotéku na vlastní bydlení právě teď. Každé další otálení může zvyšovat celkové náklady.

Nájem se už vám možná nevyplatí

Spousta lidí s hypotékou vyčkává a bydlí v pronájmu. Jenže, takový model nepatří mezi ty nejekonomičtější. Dokazuje to poslední nárůst nájemného téměř ve všech městech. A to nejenom v Praze. Dnes za nájem zaplatíte hodně i na maloměstě kdekoliv v České republice. Je pravdou, že zpřísnění hypoték Českou národní bankou jde ruku v ruce s rostoucím nájemným. Jednoduše řečeno, dnes už se vám mnohdy nevyplatí platit pronájem, protože jeho hodnota bývá shodná s náklady na měsíční splátku hypotéky. Z toho logicky plyne další důvod pro pořízení hypotéčního úvěru. Proč platit peníze za nájem, když stejnou částku budete hradit za něco, co je vaším plnohodnotným majetkem.

Zpřísnění České národní banky – může být ještě hůř

Banky už pozvolna reagují na zpřísnění České národní banky. To znamená omezení z pohledu výše dluhu vůči čistému ročnímu příjmu a zároveň nemožnost platit velké měsíční splátky všech závazků dohromady. Pravdou je, že jde o limitující podmínky, které mnohým žadatelům o finance neudělají radost. Jenže, může být hůře, a to byste si měli uvědomit zavčasu. Aktuálně lze nařízení ČNB brát jako nutné zlo, jež lze překonat. Zanedlouho tomu tak být nemusí.

Zájem o nemovitosti klesá

Stačí se podívat na realitní nabídky po celém území České republiky a každému musí být hned jasné, že ceny nemovitostí opět vzrostly. Jeden by si řekl, že teď zrovna není ideální doba na nákup nemovitosti. Jenže tato realitní bublina sebou přinesla také vedlejší účinek. A tím je klesající zájem o drahé objekty a stavební pozemky. A právě snížená poptávka může být u některých typů nemovitostí ideálním postavením pro vyjednávání o nižší ceně.

Dostupnost nástrojů pro nalezení výhodné hypotéky

O tom, že je dnes ideální volba pro žádost o hypotéční úvěr vás přesvědčí i to, že k dispozici máte řadu praktických pomůcek vhodných pro hledání hypotéky. Typickým příkladem jsou srovnávací portály na internetu. Ty dokáží po zadání několika vstupních údajů předložit nabídky od většiny bankovních domů v České republice. Tím pádem máte záruku, že pokud využijete současné doby pro uzavření smlouvy na hypotéční úvěr, může být spojen s tou nejnižší úrokovou sazbou. Právě k výše prezentovaným důvodům je třeba přistupovat s maximální vážností, protože taková příležitost se za několik měsíců třeba už nemusí opakovat.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…