Spotřebitelský úvěr je formou půjčky, která nachází mezi klienty celkem časté uplatnění. Lidé si prostřednictvím tohoto finančního produktu půjčují peníze na bezpočet nejrůznějších věcí. Jsou to věci do domácnosti, mobilní telefony, nová elektronika, rodinná dovolená, zkrátka cokoliv. Jen málo lidí však tuší, že spotřebitelský úvěr vyšší hodnoty lze mnohdy nahradit zcela jiným a dnes celkem dostupným typem úvěru. Je to neúčelová hypotéka, jež se mnohdy pojí s lepšími splátkovými podmínkami a přináší toho daleko více.

K čemu slouží neúčelová hypotéka?

Nejprve si pojďme říci, jak se může neúčelová hypotéka rovnat spotřebitelskému úvěru z pohledu účelu využití. Vždyť všichni máme zafixováno, že hypotéka slouží pouze a jedině k financování vlastního bydlení, včetně případné modernizace? A tomu tak opravdu je. U námi popisovaného úvěrového řešení je třeba všímat si důležitého pojmu „neúčelová“. To znamená, že nemusíte bankovní společnosti dokládat to, k čemu peníze využijete. S financemi budete moci nakládat naprosto shodně, jako u spotřebitelského úvěru, jen s tím rozdílem, že máte možnost získat ještě větší peněžní sumu.

Parametry neúčelové hypotéky

Spousta potenciálních žadatelů bude nadšena také z toho, jakých parametrů může nabývat neúčelová hypotéka, která je mimochodem velice často označována jako americká hypotéka:

  • Peněžní obnos začíná na 100 000 Kč a více a může dosahovat hranice až 10 000 000 Kč.
  • Nižší úroková sazba oproti spotřebitelskému úvěru ve výši 3 – 4 % ročně, což může být oproti spotřebitelskému úvěru s úrokem 5 % a více skutečně znát.
  • Možnost nastavit si delší dobu splatnosti dosahující hranice až 20 let, čímž dokážete snížit velikost měsíční splátky.

Zjednodušeně řečeno lze tvrdit, že neúčelová hypotéka má díky charakteru použití neomezené možnosti jako spotřebitelský úvěr, ale na druhou stranu je spojena s lepšími splátkovými podmínkami, jež jsou bližší spíše klasickým hypotékám. Není se proto čemu divit, že neúčelové hypotéky se s oblibou používají jako další doplňkové produkty k hypotékám, s nimiž můžete financovat například konkrétní vybavení nemovitosti. Kromě nákupu nejrůznějšího zboží a služeb je lze upotřebit i v rámci konsolidace a refinancování nevýhodných půjček. To znamená, že ty staré sloučíte a nahradíte je jednou výhodnou neúčelovou hypotékou.

I neúčelová hypotéka má jistá omezení

Spojitost s klasickým hypotéčním úvěrem je u neúčelové hypotéky značná, což dokazuje nutnost ručit vlastní nemovitostí nebo nemovitostí třetí osoby, k níž máte platný souhlas majitele. Ano, abyste obdrželi všechny výše uvedené bonusy americké hypotéky, musíte dát do zástavy nemovitost odpovídající hodnoty.

A právě to může dělat problém některým žadatelům. Navíc, získat lze jen omezenou výši neúčelové hypotéky z pohledu celkové hodnoty nemovitosti. U klasické hypotéky máte možnost žádat až o částku 80 – 90 % z ceny nemovitosti. U neúčelového produktu je to nižší hranice 70 – 75 %. Je tedy otázkou, proč neúčelové hypotéky nemají tak velkou popularitu jako spotřebitelské úvěry, když přináší v mnoha ohledech větší možnosti a výhodnější způsob splácení. Možná je to tím, že lidé často volí půjčky malého charakteru, kdežto neúčelové hypotéky jsou zaměřeny spíše na větší sumy.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…