Ať už se vydáte na letní nebo zimní dovolenou za hranice České republiky, nikdy byste neměli zapomínat na patřičné cestovní pojištění. Jde o službu, která vás chrání před jakýmikoliv finančními výdaji za zdravotní péči. Naštěstí většina lidí už dnes víc, že cestovní pojištění je nepostradatelné a najde se jen pár výjimek, jež si risknou pobyt v zahraničí bez něj. Jenže, uzavření smlouvy na běžné cestovní pojištění ještě nemusí být takovou zárukou a výhrou, jak si asi mnozí z vás nevědomky myslí. Jak už to bývá zvykem, pojišťovny se mnohdy snaží na klienty vymýšlet nejrůznější kličky, jimiž by znemožnili využít finanční plnění a zároveň chrání sami sebe před vybranými situacemi. Abyste v tomto směru měli jasno, kdy vám pojišťovna uhradí zdravotní péči v zahraničí a kdy nikoliv, přinášíme vám několik konkrétních příkladů a výjimek. Je však pravdou, že všechny bývají zahrnuty v obchodních podmínkách, které zrovna každý nečte.

Pojistná událost spojená s alkoholem

Pozor si dejte na to, abyste to na dovolené nepřehnali s konzumací alkoholu. Pokud by byl alkohol příčinou jakéhokoliv ublížení na zdraví, jež si vyžádá nákladnou zahraniční léčbu, může se stát, že vám pojišťovna odmítne vyplatit finanční plnění.

Sporty v základním balíčku cestovního pojištění

Sport je obecným pojmem pro mnoho pohybových aktivit. Tímto způsobem k němu však nepřistupují pojišťovací společnosti. Není tedy sport jako sport. Většina pojišťoven vás v rámci základního pojištění pojistí pouze na běžné sporty, jakými jsou cyklistika, běh apod. Pokud se rozhodnete věnovat adrenalinovým záležitostem, rozhodně se připojistěte nebo v případě úrazu může přijít celkem nepříjemné rozčarování.

Těhotné i důchodci pozor

Jisté kličky v cestovním pojištění se týkají také těhotných žen. Spousta pojišťoven má svá pravidla nastavena trochu odlišně. Některé jsou schopny pojistit ženu ve 28. týdnu těhotenství, jiné jsou připraveny nést jakékoliv zdravotní výlohy i v 35. týdnu těhotenství. Tento údaj je třeba si před odjezdem do zahraničí zjistit. Příliš staří senioři mohou dokonce narazit na věkové hranice pojišťovacích společností. Ty mohou končit u jedné pojišťovny v 70 letech, u jiné zase v 80 letech.

Storno zájezdu pouze zavčasu

Zbystřit byste měli také v okamžiku, kdy máte v úmyslu využít storno zájezdu, díky němuž lze v případě jakýchkoliv komplikací dostat nazpět v podstatě většinu nákladů za propadlou dovolenou. Uvědomit si však musíte to, že toto storno je třeba realizovat a uhradit hned po objednání zájezdu, nikoliv až v okamžiku, kdy nastane nežádoucí komplikace.

I na zubaře platí jistá omezení

Jestliže jste si prohlédli nabídku na cestovní pojištění, ve které se nachází položka spojená se zubařem a částka ve výši několika tisíc až desítek tisíc korun, měli byste ji dobře pochopit. Rozhodně to neznamená, že si do zahraničí dojedete udělat nové zuby. Jde skutečně jen o lékařskou akutní péči. Takže i to lze považovat za určitou kličku pojišťoven, i když v tomto směru je to spíše horší informovanost klientů.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…