Na trhu se můžete běžně setkat se dvěma typy úvěrů. Jedním z nich jsou klasické spotřebitelské úvěry pro běžné občany, ať už jsou poskytovány bankovními či nebankovními společnostmi. Právě ty jsou v posledních letech ostře sledované díky novele zákona o spotřebitelských úvěrech, která je začala celkem výrazně regulovat a kontrolovat. Ovšem, zákony tak trochu opomněly na podnikatelské půjčky. Nyní nemáme na mysli ty z bankovního sektory, ale ty nebankovní. Právě v jejich prostředí můžete narazit na neduhy, jež vás mohou ohrozit a v případě nejhoršího scénáře dovézt k osobnímu bankrotu nebo exekuci.

Nebezpečné nebankovní úvěr pro podnikatele?

Obecně by se dalo říci, že nebezpečné mohou být všechny úvěry, s nimiž se nepojí transparentní a přehledné splátkové podmínky a srozumitelná smlouva. Vzhledem k tomu, že některí poskytovatelé těchto nebankovních úvěrů se snaží všemožně hledat kličky v zákonech a zkouší nachytat klienty na spoustě věcí, přijde vám vhod níže uvedených seznam.

  • Neberte si podnikatelskou půjčku, u které není jasně známá hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Ta je totiž nejvíce vypovídajícím údajem o tom, kolik ve výsledku vlastně přeplatíte.
  • Rozhodně nepodepisujte úvěry nabízené v kombinaci se směnkou. To jsou staré lichvářské metody, na něž byste dnes už naštěstí neměli běžně ani narazit.
  • Vždy volte výhradně podnikatelské půjčky, jež se plnohodnotně řídí zákonem o spotřebitelských úvěrech. Pokud tomu tak není, dejte od takového produktu raději ruce pryč.
  • Neskočte na nabídku záhadně nízkých úroků, za nimiž se mohou skrývat poměrně nepředvídatelné, a hlavně velké poplatky. Porovnávejte více nabídek.
  • Využijte jen podnikatelské půjčky, u níž máte jistotu, že úroková sazba je platná po celou dobu splácení.

To jsou základní pravidla při výběru podnikatelského úvěru, jež vás alespoň částečně ochrání před kličkami v zákonech pro tuto sortu občanů. Tento finanční produkt vám totiž řada firem nabídne jako kompenzaci za spotřebitelský úvěr, na nějž třeba za standardních podmínek nemůžete dosáhnout. Vždyť si stačí jen založit živnost na oko, získat identifikační číslo IČ a můžete podepsat smlouvu o půjčku pro podnikatele. Jenže, všechno není tak jednoduché.

Půjčte si jen tolik, kolik dokážete splatit

Každý banka či nebankovní společnost má dnes povinnost prověřit vaší celkovou solventnost, než vám půjčí peníze. Má to jediný důvod, abyste se nedostali do finančních problémů a dluhových pastí. Je však pravdou, že u některých nebankovních společností jsou z tohoto pohledu trochu benevolentnější. A tím pádem vzniká potenciální riziko toho, že vám budou finance poskytnuty bez důkladnějšího prověřování vaší splátkové minulosti nebo aktuální situace. Proto buďte i vy soudní a alespoň s pomocí prosté online kalkulačky si vypočítejte, jaké splátkové podmínky vás čekají při využití té či oné podnikatelské půjčky. Sami si určitě dokážete spočítat, zda jste schopni nést takové měsíční náklady či nikoliv.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…