O výhodách kreditních karet vzniklo už bezpočet článků. Tyto informace má každý bezpochyby zažité. Jen málokde se však dočtete o tom, že tento typ úvěrového prostředku má i své stinné stránky, pakliže jej budete využívat nevhodně nebo bez jakéhokoliv rozmyslu. Jestliže chcete vědět, jaké nevýhody mají kreditní karty, začtěte se do následujících řádků.

Utrácet je snadné, splácet složitější

Začneme tím nejobecnějším faktorem. Kreditní karta je typem úvěru, s nímž se můžete dostat do dluhové pasti pravděpodobně nejsnáze v porovnání s ostatními produkty obdobného ražení. Je to způsobeno tím, že kartu nosíte neustále při sobě a spoustu lidí to nutí utrácet bezmyšlenkovitě a za věci, které jednoduše nepotřebují. A následné splácení peněžního závazku nemusí být v tomto případě tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Připravte se na pravidelné poplatky

Ano, kreditní karty vám poskytnou peníze v dané úvěrové výši kdykoliv je potřebujete. Musíte však počítat s tím, že většina těchto platebních prostředků je spojena s pravidelným měsíčním poplatkem. Ten může být ve výši několika desítek korun, což ročně udělá nějakou tu korunu. S poplatkem jsou dokonce spjaty i exkluzivnější kreditní karty pro ty, kdo splňují vícero podmínek pro jejich získání.

Vždy je tu minimální splátka

Počítat byste měli také s tím, že ať už vyčerpáte libovolně vysokou peněžní sumu, vždy je třeba ji splatit. Je pravdou, že kreditní karty jsou v tomto směru do jisté míry benevolentní a dávají klientovi určitou možnost splácení dle vlastních potřeb. Pokaždé tu ale existuje pojem minimální splátka, který je definován v obchodních podmínkách jakékoliv kreditní karty. Jde o pevně stanovenou platbu, jejíž výše se obvykle odvíjí od toho, kolik peněz jste právě vyčerpali.

Vysoké úrokové sazby mohou kreditku pořádně prodražit

Každý bezpochyby ví, že kreditní karty vám předkládají bezúročné období. Pokud během této doby vrátíte peníze bance, neplatíte nic navíc. Ovšem, pakliže tak neučiníte, čekají vás celkem vysoké výdaje. Standardní úrokové sazby kreditních karet jsou totiž podstatně vyšší než u normálních spotřebitelských půjček a mohou bez sebemenšího problému přesahovat hranici až 20 %.

Víte přesně, kolik a kdy máte splácet?

Právě fungování bezúročného období a pravidelné používání kreditní karty vnáší do celkových výdajů celkem slušný chaos. Musíte si hlídat, do kdy máte zaplatit vypůjčené peníze, zároveň je třeba mít pod kontrolou stav běžného bankovního účtu, odkud dochází ke splácení. Pokud s takovými informacemi nedokážete nakládat dobře, čeká vás nepřehlednost ve výdajích. Uvědomit si musíte to, že kreditní karta není jen zdrojem dostatečného množství peněz, ale také potenciálním rizikem a cestou do dluhové pasti.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…