Spotřebitelské úvěry, půjčky a hypotéky. To je záchrana mnohých lidí, kteří tyto finanční produkty využívají v rámci každodenního žití, pro zlepšení životní situace, zvelebení bydlení a v dalších případech. Ještě před několika lety bylo poměrně riskantní vzít si úvěr. Natož, když jste se rozhodli pro nebankovní segment. Spousta lichvářských praktik, vysokých poplatků a cest vedoucích k dluhové pasti. Tohle všechno relativně nedávno změnil zákon o spotřebitelském úvěru. S ním přišla na český úvěrový trh bezpečnost, určitá disciplína, kontroly a dodržování zásad ve prospěch spotřebitele. Jestliže chcete vědět, co se novelou tohoto zákona změnilo, začtěte se do níže uvedených řádků.

Vše o spotřebitelském úvěr z pohledu legislativy

Čistka v nebankovní oblasti

Novela zákona o spotřebitelském úvěru pochopitelně přinesla řadu novinek a změn, které primárně cílily na větší ochranu spotřebitele. Zásadní přínos byl určitě v nebankovním segmentu. Do roku 2016 byl trh doslova zaplaven přemírou nejrůznějších nebankovních poskytovatelů využívajících nevhodné praktiky. Novela zákona tohle všechno zlomila.

  • Nebankovní poskytovatel musí pro svoji činnost získat licenci udělenou ČNB.
  • Česká národní banka navíc důkladně kontroluje takový subjekt.
  • I ti, kdo úvěry zprostředkovávají musí být ve speciálním elektronickém registru.
  • Registr je pochopitelně veřejně přístupný.

Licence pro poskytovatele úvěrů se samozřejmě týkají i bank. V jejich případě ovšem nebyl před novelou zákona o spotřebitelském úvěru takový problém jako u nebankovních společností. Díky této zásadní změně byla do celého procesu půjčování peněz vnesena určitá transparentnost, přehlednost a jasně dané podmínky související především s vyšší bezpečností pro spotřebitele. Nutno podotknout, že ve zmiňovaném elektronickém registru nejsou jen zprostředkovatelé a nebankovní společnosti. Ale také zahraniční zprostředkovatelé, vázaní zástupci a zprostředkovatelé vázaného spotřebitelského úvěru.

Větší ochrana spotřebitele

Jak už v článku zaznělo několikrát, novela zákona o spotřebitelském úvěru byla především zárukou bezpečnosti. Ještě větší nátlak přišel na důkladné zveřejňovaní a obsahovou stránku předsmluvních informací. To se týká nejenom velkých půjček, ale i tzv. mikropůjček. Ona bezpečnost spočívá i v důkladném ověřování úvěruschopnosti klienta. To znamená, že dnes by žádná společnost neměla půjčit někomu, kdo není dostatečně bonitní a koho mohou takové dluhy přivést do zániku. Nyní lze dokonce do tří let od podpisu úvěrové smlouvy podat námitku na porušení povinnosti související se schopností splácet. Pokud je námitka oprávněná, klient pak nemusí hradit úroky.

Omezení sankčních poplatků

Zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016 udělal velký pořádek také v poplatcích, které do té doby byly po klientech vyžadovány. A to se netýkalo pouze nebankovního segmentu, ale i toho bankovního. Obvykle se jednalo o celkem nemorální pokuty, s nimiž se klienti bank a nebankovních společností vypořádávali poměrně složitě a často spadli do dluhové pasti. Takovému jednání udělala novela zákona o spotřebitelském úvěru přítrž.

  • Smluvní pokuta může dosáhnout maximální výše 0,1 % z dlužné částky za den.
  • Úroky z prodlení podléhají zákonné výši.

Věřitel nyní nemůže po spotřebiteli vyžadovat hromadu nesmyslných poplatků navíc. Kromě výše prezentovaného to mohou být pouze náklady účelně vynaložené a spojené s prodlením. Nic více, nic méně. V dnešní době tak máte možnost půjčit si peníze s klidným svědomím, a nikoliv s hrozbou nesmyslných a zbytečných sankčních poplatků.

Novela přišla vhod i v oblasti hypoték

Podobně kladný scénář popisovaný výše souvisí také s hypotéčními úvěry. Od roku 2016 už můžete hypotéky splatit i mimo období výročí smlouvy. Měsíc před výročím smlouvy lze uhradit až 25 % jistiny bez poplatku. To samé platí do lhůty tří měsíců poté, co vám byla oznámena změna úrokové sazby. Popřípadě, když u vás nastane nemilá životní situace omezující schopnost splácet hypotéční úvěr. A pokud byste chtěli splatit hypotéku kdykoliv jindy, budou účtovány pouze nezbytné náklady spojené s tímto úkonem. Nikoliv vysoké sankční poplatky jako dříve. Je nepochybné, že novela zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 je velkým přínosem pro všechny, kdo si chtějí půjčit u některého z licencovaných poskytovatelů půjček a hypoték. Pozor si dejte pouze na to, že novela se nikterak nevztahuje na půjčky realizované mezi lidmi na přímo.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…