Kreditní karty jsou mocným platebním nástrojem, jež lze nalézt v produktových portfoliích mnohých bankovních a nebankovních společností. Platební nástroj, s pomocí kterého získáte peníze navíc. Důležité je zmínit, že kreditní karta se nikterak nevztahuje k vašemu běžnému bankovnímu účtu, potažmo k zůstatkové sumě. Kreditní karta je takovým úvěrovým řešení, jež má mobilní podobu. Jestliže si něco podobného pořídíte, měli byste se naučit zacházet s kartou a ta vám následně přinese dostatek užitku.

Používejte kartu jen k daným účelům

V první řadě si vybírejte takové produkty, jež svými parametry a přidruženými službami v maximální míře vyhoví vašim požadavkům. Pokud například často nakupujte u vybraných obchodníků, zajímejte se o to, jaké karty lze v těchto obchodech upotřebit a získat s nimi lákavé slevy dosahující několika procent. Vše by se tedy mělo odvíjet od správné volby karty. Za nevyužívané nadstandardní služby zaplatíte pouze peníze navíc. A to je špatně. Kreditní karta vám má přinášet užitek, nikoliv stát spoustu poplatků.

Naučte se zacházet s bezúročným obdobím

To nejdůležitější týkající se každé kreditní karty je bezpochyby bezúročné období. To má délku trvání zhruba 40–60 dnů v závislosti na konkrétním poskytovateli. Pokud daný finanční závazek uhradíte v této lhůtě, vyhnete se jakýmkoliv úrokovým sazbám. A právě v tomhle spočívá kouzlo kreditních karet. V tomto směru buďte dostatečně umírnění a realističtí. Nastavte si takové částky, přes které jednoduše nepůjdete, protože víte, že je nejste schopni splácet a mohou ohrozit váš finanční rozpočet. Přiměřený limit je tak naprostou nezbytností.

Vyhněte se výběrům z bankomatů

Uvědomit si musíte, že kreditní karta není v žádném případě kartou debetní. Takže zapomeňte na výběry z bankomatů. Ty jsou spojeny s vysokými poplatky, ať už jde o jakoukoliv částku. Myslete na to, že tento typ platebního nástroje slouží primárně pro bezhotovostní styk. To vám bude ostatně nahrávat také u plateb v zahraničí. Při hrazení za služby a zboží se dokonce můžete dopracovat k lepšímu kurzu, než kdybyste šli do nejbližší směnárny. Chcete-li mít kreditní karty opravdu v malíku, pak vám sdělíme ještě několik stručných rad a informací.

  • Dbejte na bezpečnost a nikomu neprozrazujte číslo karty, natož PIN a jiné informace.
  • Pokud hodně cestujete, volte luxusnější verze karet, které svými službami pokrývají například vstupy do letištních salonků a další nadstandardní služby.
  • Nebojte se využívat řady asistenčních služeb, jež jsou obvykle v základní ceně kreditní karty.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…