Bankomaty využíváme dnes a denně a to nejenom k výběru peněz, ale rovněž k ukládání hotovosti na bankovní účet. Takovým zařízením se říká „vkladomaty“. V tomto článku se však zaměříme spíše na výběr hotovosti, který lidé považují za naprostou samozřejmost z pohledu bezchybnosti vydané částky.

Bankomaty a jejich problémy

Každý si určitě řekne, že si vybírá peníze ze špičkového technického zařízení, které je vždy neomylné. A spousta lidí podle toho i jedná. Finanční hotovost prostě vytáhne z bankomatu a bezstarostně ji strčí do peněženky. Možná se vám to ještě nestalo, ale také bankomat se může splést a vydat vám rozdílnou, potažmo menší hotovost. Mezi nejčastější důvody patří následující.

  • Porucha na bankomatu
  • Poškozené peníze, které bankomat vyhodnotí a nevydá je

Na koho se obrátit v případě nevydání peněz

Jestliže při výběru hotovosti z bankomatu zjistíte, že vám přístroj vydal peněz méně, než měl, je třeba jednat. V tomto směru byste měli vědět, u koho takovou chybu reklamovat. Možná vás to překvapí, ale je to pouze a jenom u poskytovatele platební karty, takže u vaší banky. A to i v případě, že finanční hotovost vybíráte z bankomatu jiného bankovního domu nebo dokonce v zahraničí na dovolené. Tento stav má bezpochyby vliv na délku samotné reklamace tohoto procesu. Určitě nepočítejte s tím, že vše bude vyřízeno v řádu několika dnů. Obvyklé lhůty jsou měsíc a více, v závislosti na tom, zda je omyl bankomatu průkazný či nikoliv. Toto časové období prodlužuje řada faktorů.

  • Prověření záznamů na bankomatu
  • Vyjádření firmy provádějící servis na bankomatu
  • Oslovení jiné, než domovské banky
  • Kontrolní mechanismy

Nepoctivost vás připraví o peníze

Bankomaty jsou důmyslná zařízení a patřičně evidují jakékoliv vydávání peněz, i včetně toho, že došlo k vydání menší peněžní sumy. V takovém okamžiku, je právo na vaší straně a vy se svojí finanční částky domůžete. Horší je to v případě, kdy takový záznam vůbec neexistuje. Pak přichází na přetřes porovnání skutečného stavu peněz v bankomatu, o němž se rovněž vedou záznamy. Jestliže v bankomatu v daný den přebývala vámi požadovaná suma, máte vyhráno. Bohužel i v dnešní době lze narazit na nepoctivé poskytovatele těchto služeb, takže když takový rozdíl prohlásí za nulový, o penězích se v podstatě už nikdo nedozví.

Důkazní břemeno může být i na vás

V mnoha situacích můžete narazit na to, že důkazní břemeno padne na vás samotné. Je však pravdou, že tyto věci se stávají pouze zcela výjimečně. I přesto se vyplatí při výběru z bankomatu ověřit částku, kterou držíte v ruce a jež byla stržena z vašeho bankovního účtu.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…