Hypotéka je bankovním (méně často nebankovním) produktem, s nímž je spojena poměrně náročná administrativa. Její velikost a rozsah si však spousta potenciálních zájemců možná neuvědomuje. Jestliže se chystáte požádat finanční společnost o hypotéční úvěr, možná se vám bude hodit několik informací o tom, co vás čeká.

Hypotéka, aneb úvěr na bydlení

V prvopočátku všeho se připravte na to, že nebude stačit vyplnit online žádost na internetu, jako je tomu u krátkodobých úvěrů. Hypotéka je daleko komplexnějším a hlavně dlouhodobějším závazkem, u něhož vás nemine schůzka v bance.

Odrazte se od kalkulace

Na počátku všeho vás čeká nabídka od banky, v rámci níž nepotřebujete žádné listiny ani dokumenty. Proces, během něhož vám bude předána konkrétní nabídka dle vašich přesných požadavků. Zásadní roli bude v tomto případě hrát velikost úvěru, celková doba splatnosti, délka fixačního období a výše úrokové sazby, včetně přidružených poplatků. V okamžiku, kdy pro vás bude tato nabídka adekvátní, následují administrativní mašinérie, o nichž byste měli vědět něco více.

Podrobná lustrace vaší osoby

Jednu polovinu doložených dokumentů budou tvořit listiny, prostřednictvím nichž dokážete velikost svého příjmu. Vše sdělujte pravdivě, protože jakákoliv lež by vás mohla dohnat v podobě neschopnosti splácet své závazky. Zde je výčet toho, co po vás bude vyžadovat bankovní či nebankovní společnost.

  • Potvrzení o velikost příjmu od zaměstnavatele
  • Doložení ostatních příjmů, například prostřednictvím daňového přiznání
  • Předložení všech výdajů – platby za pojištění, ostatní úvěry, stavební spoření, zkrátka jakékoliv výdaje tohoto typu

Spousta informací týkajících se nemovitosti

Další administrativní povinností je doložení náležitostí souvisejících s daným objektem, ať už se chystáte na jeho výstavbu, modernizaci či důkladnou rekonstrukci. V takovém případě zajímá bankovní domy následující.

  • Výpis z Katastru nemovitostí
  • Kupní smlouva
  • Odhad nemovitosti realizovaný odhadcem
  • Snímek katastrální mapy
  • Pojištění objektu

Teprve na základě těchto informací se rozjíždí schvalovací proces, který ještě nemusí být za každou cenu kladný. V průběhu vyřizování můžete být vyzváni k doložení ostatních listin, potvrzení a různých dokumentů. Pakliže však tohle všechno vydržíte, čeká na vás v následujících dnech pozitivní vyjádření k žádosti o hypotéční úvěr.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…