Půjčujete si peníze poprvé v životě? Nejspíš máte řadu otázek a panují u vás i jisté obavy. Přecijen o podvodných půjčkách již jistě slyšel každý. Přesto ale na finančním trhu existují prověření a solidní bankovní i nebankovní poskytovatelé a vyřízení přes internet je velmi snadné a pohodlné. Pokud si tedy dáte pozor, přečtěte si naše doporučení, spálit byste se rozhodně neměli! Odpovědi na vaše nejčastější otázky následují…

První půjčka – časté otázky

Jak poznám solidního poskytovatele?

Solidní poskytovatele obvykle nenajdete v bezplatných inzercích půjček na webu, nebo na Facebooku. Vždy se jedná o právní osobu – tedy firmu. Tato firma má veškeré náležitosti (sídlo, IČ atd.), dobře zpracované webové stránky na nichž nechybí kalkulačka, kde si můžete svou půjčku dopředu spočítat a náhledy příslušných smluv. Poskytovatel má rovněž zákaznickou linku, kam je možné zavolat a sjednat půjčku i přes telefon. Solidní poskytovatel půjček rovněž neslibuje a nepůjčuje peníze každému – právě naopak, každého žadatele si dobře prověřuje. Pokud použijete některý z online srovnávačů půjček na nesolidní firmy nenarazíte. Sledujte však samozřejmě také recenze, doporučení a zkušenosti klientů. Hlavně se ale o půjčce rozhodujte s chladnou hlavou!

Kontrolují se registry a musím doložit příjem?

Každý poskytovatel má svá vnitrofiremní pravidla nastavená trochu jinak – nelze tedy v tomto případě odpovědět obecně. Většina poskytovatelů registry kontroluje (ačkoliv třeba tvrdí opak), ale záleží jak je vyhodnocuje a zda-li má případný negativní záznam v registru zásadní vliv na ne/schválení žádosti o půjčku. Totéž platí o dokládání finančního příjmu, u malých půjček (cca do 10 000 Kč) se téměř nikdy s nutností doložit svůj finanční příjem nesetkáte, naopak nad touto hranicí už je poměrně běžné. Doložení probíhá nejčastěji ofocením výplatní pásky, ale způsobů je více (elektronický výpis z bankovního účtu apod.). Ať tak, nebo tak, doložení příjmu není složité a celý proces obvykle nijak neprodlužuje a nekomplikuje.

Proč musím převést 1 Kč na účet poskytovatele?

Toto je poměrně běžná praxe u malých půjček před výplatou. Nejedná se ale o podvod, nebo nekalou snahu vyklákat z vás peníze. Někteří poskytovatelé navíc převod 1 Kč na své vlastní účty vyžadují až na základě pozitivního předvyhodnocení žadatele. Většinou je ale nutné 1 Kč převést už v rámci nezávazné žádosti o půjčku. Převod slouží k ověření identity vlastníka účtu (poskytovatel vidí jméno majitele), ale smysl má i pro žadatele – nehrozí totiž, že by došlo k nechtěnému překlepu a peníze následně byly omylem převedeny na jiný bankovní účet. 1 Kč tedy převeďte, má to smysl i pro vás.

Co musí splňovat žadatel o půjčku?

I zde jsou rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli, alespoň obecně tedy:

  • Věk min. 18 let
  • Česká státní občanství
  • Vlastní bankovní účet (neplatí pro hotovostní půjčky)
  • Mobilní telefonní číslo
  • Schopnost řádně splácet svou půjčku

Jak budu svou půjčku splácet?

Drtivá většina půjček se splácí bezhotovostně – tedy převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z účtu na který vám poskytovatel zaslal peníze. Existují výjimky (např. hotovostní půjčka od Providentu), kde se půjčka splácí hotově na ruku přímo obchodními zástupci. V každém případě budete o způsobu a datech splatnosti vědět vždy předem ještě před uzavřením smlouvy! Krátkodobou půjčku (kolem 30 dnů) splatíte jednorázově – nejpozději v den splatnosti, dlouhodobé půjčky v řadech měsíců se pak obvykle splácí 1× měsíčně.

Co když nebudu moci splácet?

Taková otázka je rozhodně na místě a je dobré na tuto variantu myslet předem. Většina bankovních i nebankovních půjček nabízí celou řadu produktů a připojištění pro situace, kdy se dostanete do potíží se splácením. Zjistěte si tyto možnosti a informujte se i na možnost odkladu splátek a možnou výši sankcí při pozdním splacení. Vždy je lepší vědět předem, jaké komplikace mohou nastat a jak je řešit. Pokud se do potíží dostanete, hlaste je co nejdříve! Rozhodně není dobré hrát „mrtvého brouka“ a nereagovat, právě naopak. Buďte aktivní a snažte se vzniklou situaci aktivně řešit!

Kde si půjčit napoprvé?

Pokud potřebujete pár tisíc do výplaty, je naše doporučení velmi jednoduché. Využijte promo nabídek nebankovních společností a půjčte si zadarmo. Není v tom žádný háček, půjčku pouze stačí včas vrátit zpět. V takovém případě nezaplatíte nic navíc, vrátíte pouze tolik kolik jste si půjčili. Skutečně. Dokonce si takto lze půjčit třeba i 10 000 Kč, což už je opravdu hodně. Pozor však na možné vyšší sankce, pokud byste půjčku splatili pozdě.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…