Lidé v dnešní době s finančními produkty zachází často nezodpovědně. Takové jednání má pak za následek jediné. Zbytečná ztráta peněz, jež jsou v dnešní době natolik důležité. Jestliže se chcete vyvarovat nejobvyklejším chybám, přečtěte si následující řádky, které úmyslně zaměřujeme na používání kreditních karet, úvěrů, spoření a pojištění.

Spořte s rozmyslem

Velká spousta občanů nepřemýšlí o tom, jak zhodnocovat peníze. Vidí pouze vysoký úrok, ale mnohdy pominou několikaletý závazek. Když pak potřebují peníze dříve, dopadá to tak, že musí zaplatit sankční poplatky a očekávaná investice se může během okamžiku proměnit ve ztrátu.

Nedodržení bezúročného období

Kreditní karty jsou v ČR oblíbeným platebním a úvěrovým nástrojem. To ovšem platí pouze za předpokladu, že se dodržuje tzv. bezúročné období, respektive do této doby jsou splaceny všechny závazky. Mnozí na tento fakt opomíjí a pak zbytečně přeplácí kvůli vysokým úrokovým sazbám.

Měňte finanční produkty v pravidelném období

To, že využijete výhodného úvěru či pojistky před mnoha lety ještě neznamená, že dané obchodní podmínky a parametry produktu jsou výhodné ještě v dnešní době. Proto nezahálejte a obnovujte některé produkty, s nimiž můžete získat daleko více. Využít přitom můžete služeb nezávislých poradců.

Pozor na předčasné splacení

Předčasné uhrazení závazku se týká především půjček. Zákazníci si často myslí, že dřívějším splacení se rychleji zbaví svých dluhů, což je pravda. Jenže, velký pozor si musíte dát na poplatky spojené s tímto úkonem – slušní poskytovatelé úvěrů umožňují předčasné splacení zdarma, ale pravidlem to rozhodně není.

Hlídejte si spodní hranici svého bankovního účtu

Dnes je většina bankovních účtů spojena s automatickým kontokorentem alespoň v minimální výši. Jestliže se tedy pohybujete na dolní hranici zůstatkové částky bankovního konta, dejte si pozor, ať nespadnete do mínusových hodnot. Právě ty jsou totiž spojeny s vyššími úrokovými sazbami a úročí se mnohdy každým dnem.

Vyměňte zavčasu svou bankovní společnost

Věrnost, ta je Čechům v bankovním segmentu doslova vlastní. Ano, využívat stejné bankovní společnosti po celý život i za cenu toho, že její produkty už dávno nepatří mezi nejvýhodnější. V tomto směru však v žádném případě neváhejte. Přechod k jiné bankovní společnosti je zdarma a navíc jej za vás vyřídí nový subjekt. Vždyť trh s těmito produkty je natolik bohatý a účet lze získat v podstatě zdarma.

Pohlídejte si velikost RPSN

Stále opakovaná informace, kterou je nicméně třeba pořád opakovat. Když si berete úvěr libovolného charakteru, nehleďte pouze na běžnou úrokovou sazbu, nýbrž na hodnotu RPSN. Ta je totiž vypovídajícím číslem, jež v sobě zahrnuje nejenom úrok, ale také přidružené poplatky. Roční procentuální sazba nákladů vám o potenciálních výdajích poví nejvíce. Pohlídejte si výše uvedené situace a nedělejte zbytečné chyby, kvůli nimž budete tratit své peníze.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…