Havarijní pojištění není povinné, ale dobrovolné. Jde o službu, která vás ochrání v okamžiku, kdy sami zaviníte dopravní nehodu, a dojde k poškození vašeho automobilu. Právě havarijní pojištění pokrývá všechny vzniklé škody a kromě havárie se může týkat také živelných událostí, odcizení nebo vandalismu. Tento typ pojištění lze uzavřít v nejrůznějších situacích, s nimiž vás trochu podrobněji seznámíme.

Kdy je vhodné havarijní pojištění?

Uvažovat by o něm měli určitě všichni majitelé zbrusu nových automobilů. Hodnota takových vozů je totiž vysoká a jejich poškození vlastní vinou může vyjít pěkně draho. Výše havarijního pojištění obvykle odpovídá skutečné hodnotě vozidla. Jestliže jste na voze existenčně závislí, pak by se pojištění mnohdy označované jako „kasko“ mělo stát dokonce povinností. Rozhodně se nespoléhejte na to, že jste doposud nebourali a tak nebudete platit zbytečné náklady navíc. O vandalismu, divoké zvěři na cestách nebo odřeninách u supermarketů bez viníka jednoduše nerozhodujete. A pak mohou takové opravy finančně bolet. Havarijní pojištění se nabízí také ve dvou dalších případech nákupu automobilu.

Auto na leasing
V tomto případě nemůžete ovlivnit konkrétní typ havarijního pojištění, protože majitelem je leasingová společnost a ta jej vybírá.
Auto na úvěr
Zde o pojištění rozhodujete sami. A je vhodné jej využít, protože k čemu vám v případě poškození bude vůz, jež je zničený a vy jej musíte i nadále splácet.

Myslete na klesající hodnotu vozidla

Rozhodnete-li se využít havarijní pojištění, myslete na to, že jeho cena by měla korespondovat s hodnotou automobilu. A jak je známo, ta má s přibývajícím stářím a opotřebováním auta klesající tendenci. Udělejte si proto každý rok čas a nechte si přehodnotit výši havarijního pojištění, která by se měla pozvolna snižovat. U zcela nových a novějších vozů není v případě havarijního pojištění o čemkoliv zdlouhavě přemýšlet. Jeho pořízení byste měli zvážit spíše u starších aut po 7 – 10 letech provozu. Potom už může být takový pojistný luxus zcela bezpředmětný. Vše ale samozřejmě závisí na skutečné hodnotě vozidla.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…