Půjčka je finančním produktem, který vám pomůže dostat se z nepříjemné peněžní situace nebo se stane přínosnou cestou k naplnění krátkodobé či dlouhodobé potřeby. Není se čemu divit, že poptávka po bankovních a nebankovních úvěrech neklesá. Vliv na to má fakt, že kromě klasických spotřebitelských úvěrů existují také krátkodobé mikropůjčky, jež vám poskytnou peníze například na období jednoho měsíce.

Tento typ úvěrů je dostupný hlavně u nebankovních společností. Při jejich výběru však nemusíte mít takové záruky výhodnosti, jako je tomu u bank. I když poslední novela zákona o spotřebitelských úvěrech značným způsobem pročistila trh, je vhodné si pohlídat splátkové podmínky a zaměřit se na několik důležitých věcí.

Proklepněte si nebankovní společnost

V první řadě si pohlídejte to, od jakého poskytovatele chcete získat finanční úvěr. Určitou nápovědou vám může být například to, jakým způsobem se firma prezentuje. Zda má přehledné internetové stránky, kde naleznete všechny potřebné informace. To by měl vždy být naprostý základ. Každý přece chce znát podrobné podmínky splácení ještě před tím, než podepíše jakoukoliv smlouvu. Vsadit můžete také na recenze ostatních uživatelů, jež jsou do jisté míry vypovídající. Hledat lze v internetových diskuzích, popřípadě znáte někoho, kdo si u takové nebankovní společnosti peníze půjčil.

Zodpovědá úvěrová společnost nepůjčí peníze každému

Ač to tak vypadat nemusí, tak hodně vypovídajícím aspektem je i fakt, jakým klientům firma půjčuje peníze. Pokud to jsou méně majetní občané a mnohdy i v exekuci, raději se takovému poskytovateli vyhněte. Je totiž zřejmé, že jeho cílem je obírání lidí v těžkých životních situacích, respektive vydělávají na těch, u nichž je celkem zřejmé, že nebudou schopni splácet své finanční závazky.

Bez zálohy a skrytých poplatků

Určitě nenavazujte spolupráci s nebankovními společnostmi, které vyžadují jakékoliv poplatky předem, ať už jim říkají zálohy či všelijak. Jde o neseriózní jednání a žádná z profesionálních firem podobného typu by na takových věcech neměla lpět. O zálohách a podobných platbách se ostatně musíte dočíst v přehledných a transparentních obchodních podmínkách, jež pro vás budou jasně vypovídající. S tím právě souvisí ona skutečnost, že budou v ideálním případě dostupné na webových stránkách společnosti.

Velikost úrokové sazby

Ano, každý nyní určitě souhlasně přikyvuje s tím, že úrok je přece tím základním, na co se bude při výběru nebankovní půjčky zaměřovat. Jenže, není úrok jako úrok. Většina lidí totiž hledí na klasickou pevnou úrokovou sazbu. To je ale špatně. Mnohem větší hodnotu pro vás bude mít RPSN. Za touto zkratkou se skrývá pojem „roční procentuální sazba nákladů“. Ta v sobě kromě běžného úroku zahrnuje i všechny ostatní poplatky. Je to například vedení úvěru, platba za vyřízení, pojištění schopnosti splácet a mnohé další. Zkrátka všechny náklady, jež jsou s daným úvěrem spojeny.

Domůžete se peněz rychle a jednoduše?

Ani na takový detail byste neměli opomíjet. V dnešní hektické době dává většina lidí přednost rychlosti a nenáročnosti. A tomu by měla odpovídat i vaše budoucí nebankovní půjčka. V ideálním případě byste měli mít možnost o peníze požádat skrze internetovou žádost. To znamená žádné návštěvy poboček, ale celý proces vyřízení online. Dalším důležitým kritériem pak bude doba, během níž dojde k vyřízení žádosti a vyplacení peněz na účet klienta, popřípadě v hotovosti. I tento faktor ovlivňuje pár věcí.

  • Je při schvalování nahlíženo do bankovních či nebankovních registrů?
  • Ověřuje si společnost bonitu klienta jiným způsobem?
  • Disponuje bankovními účty u více bank, aby bylo odeslání peněz co nejrychlejší?
  • Jsou finance poskytovány jen v omezenou dobu nebo 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu?

První půjčka zdarma to jistí

A pokud si i přes tohle všechno nejste jisti tím, že jste vsadili na tu správnou nebankovní společnost, využijte velice rozšířenou službu, kterou je první půjčka zdarma. Ta je nabízena pouze novým klientům a v omezené výši několika tisíc korun s krátkou dobou splatnosti. Kolik peněz si půjčíte, tolik zase vrátíte. Díky tomu si ověříte, jak fungují jednotlivé procesy nebankovního poskytovatele, jak je to s rychlostí výplaty peněz, možnostmi splacení a podobnými věci.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…