Hypotéční úvěr je vždy jednou z nejdostupnějších cest vedoucích k pořízení, modernizaci či výstavbě vlastního obydlí. Ať už jde o bytové jednotky nebo rodinné domy. V průběhu splácení takové půjčky se musíte připravit na to, že kromě základní jistiny budete splácet také samotné úroky. Jejich výše se v průběhu splácení hypotéky mění v závislosti na tom, jaký druh hypotéčního úvěru máte.

Odpočet hypotéky z daňového přiznání

Pokud jste v této oblasti úplnými nováčky, pak byste měli vědět, že uhrazené úroky si můžete odečíst z daní. A to nejenom úroky z hypotéky, ale i jim podobných produktů, jakými jsou úvěr ze stavebního spoření a překlenovací úvěr.

Podmínky odpočtu hypotéky z daní

Na úvod je třeba říci, že zákon umožňuje odečíst až 300 000 Kč. Ale pozor. Nejde každopádně o částku odečitatelnou od daně. Úroky lze odečíst z daňového základu, což samozřejmě ve výsledku snižuje možnost úspory. I přesto se ale můžete v ideálních podmínkách dočkat úspory až 45 000 Kč na daních. Abyste měli možnost provést výše uvedený krok, je zapotřebí splňovat dvě základních podmínek.

  • Je nutné, aby daná nemovitost sloužila pouze k bytovým potřebám
  • Vy jako fyzická osoba musíte figurovat na smlouvě o hypotéční úvěr

Nemusí se bezpochyby jednat pouze o hypotéku na nákup, modernizaci či výstavbu. Od základu daně si můžete odečíst také hypotéku vzniklou refinancováním jiné hypotéky. I tam platí podmínky uvedené výše.

Potvrzení o uhrazených úrocích je povinností

Do daňového přiznání si samozřejmě nemůžete vepsat jen tak ledajaké číslo související s velikostí úroků. Uvést musíte vždy údaj prezentovaný na potvrzení od banky. Ta tyto dokumenty zasílá vždy s dostatečným předstihem, abyste stihli včas odevzdat vyplněné daňové přiznání. V této souvislosti nezapomeňte na to, že kromě originálu výše zaplacených úroků je třeba při prvním odpočtu předložit také výpis z katastru nemovitostí.

Ilustrativní příklad úspory

Závěrem. Jen tak pro zajímavost uvádíme odpočet úroků na obecném příkladu. Při zaplacených úrocích 100 000 Kč ročně a průměrné hrubé mzdě 25 000 Kč můžete bez jakýchkoliv dalších slev ušetřit až 15 000 Kč. Pokud využíváte hypotéku či stavební spoření, čerpejte všech dostupných výhod a získejte peníze nazpět.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…