Cestování po světě je velice oblíbenou činností mnohých z nás. Všichni samozřejmě dobře vědí, že při výjezdu za hranice České republiky je naprostou nezbytností cestovní pojištění, které vás ochrání především v situacích, kdy vyžadujete lékařskou péči. Tu pak za vás hradí vybraná pojišťovna a vy se ochráníte před desetitisícovými až statisícovými platbami. Otázka pak vzniká v okamžiku, když cestuje těhotná žena. Do jaké míry vás chrání cestovní pojištění a vztahuje se na vás ještě vůbec? Jsou v tomto směru vůbec nějaká omezení? Na to a mnohé jiné věci související s touto tematikou vám odpoví následující řádky.

Co když na mě těhotenství není vidět?

Většina leteckých společnostní má obdobná pravidla související s touto tematikou. Je však zcela patrné, že pracovníci letiště vás začnou důkladněji kontrolovat až v okamžiku, kdy na vás těhotenství bude vidět. Pokud tedy jste těhotná, a ještě nemáte zakulacené bříško, odpadá jakékoliv vysvětlování nebo předkládání lékařských dokumentů. Jednoduše projdete kontrolou bez známky něčeho dalšího a neobvyklého.

Co když na mě těhotenství je vidět?

Zcela opačná situace nastává tehdy, když už je těhotenství zpozorovatelné. Pak vás na letišti s největší pravděpodobností zastaví pracovník letecké společnosti a bude vyžadovat jisté dokumenty.

  • Těhotenský průkaz prokazující, v jakém týdnu těhotenství jste
  • Potvrzení od lékaře prozrazující to, že jste způsobilá k letu

Oba doklady naráz nejsou podmínkou, ale je lepší je mít se sebou, alespoň se díky nim vyhnete nežádoucím problémům při cestování. Jako potvrzení od lékaře můžete zvolit celkem univerzální formulář MEDIF, který si pohodlně stáhnete z internetu a necháte jej potvrdit vaším gynekologem.

V jakém týdnu těhotenství můžete létat?

Nyní se dostáváme k té nejzásadnější otázce. Kdy vás kontrola na letišti po předložení potřebných dokladů ještě pustí na palubu letadla? To se odvíjí především od toho, v jakém týdnu těhotenství se nacházíte. Ještě, než se začneme zabývat výčtem těch největších leteckých společností a jejich omezenými, je třeba sdělit, že po 36. týdnu těhotenství vás do letadla už opravdu nikdo nepustí. Takový krok nemá cenu ani zkoušet, jelikož si tím ušetříte čas a peníze za promrhanou dovolenou. Nehledě na to, že takové cestování už může být nebezpečné i pro vás samotnou, takže nejde pouze o byrokratický administrativní krok.

ČSA
U jednočetného těhotenství do 34. týdne, u vícečetného těhotenství do 28. týdne.
Wizz Air
U jednočetného těhotenství do 34. týdne, u vícečetného těhotenství do 32. týdne.
Ryanair
U jakéhokoliv typu těhotenství do 28. týdne.
Travel Service
U jednočetného těhotenství do 34. týdne, u vícečetného těhotenství do 28. týdne.
EasyJet
U jednočetného těhotenství do 35. týdne, u vícečetného těhotenství do 32. týdne.
SmartWings
U jednočetného těhotenství do 34. týdne, u vícečetného těhotenství do 28. týdne.

Výše uvedené termíny jsou záležitostí jednotlivých leteckých společností. Nyní však zbystřete, protože tato data nemusí korespondovat s těmi, jež si do svých smluvních podmínek dají sami pojišťovací společnosti. Je třeba rozlišovat, co vám umožňuje letecká společnost, a kdy vás ještě pojistí vámi zvolená pojišťovna. U mnohých pojišťovacích společností totiž mohou být nastaveny limity do 24. až 28. týdne těhotenství. V pokročilejším stavu těhotenství se na vás už pojištění vztahovat nebude a vy se v případě komplikací můžete dostat do pěkných problémů.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…