Pokud v dnešní době potřebujete peníze, celkem jednoduše je získáte, za předpokladu že máte dostatečný příjem. Vliv na to má především spousta poskytovatelů bankovních a nebankovních služeb, jež vám v těchto ohledech vyjdou vstříc. Náležitý výběr finančních produktů jistě není na škodu. Občas si ale určitě říkáte, jak se vůbec vyznat ve všech těch číslech spojených se splátkovými podmínkami a jak vybrat ten nejlepší úvěr právě pro vás?

Úroková sazba není totéž co RPSN

Odpovědí na tyto otázky vám bude úroková sazba. Ta je totiž stěžejním parametrem jakéhokoliv úvěru. Ať už o financích nevíte moc informací a půjčky jsou pro vás španělskou vesnicí, vždy byste měli rozumět jednomu nejzákladnějšímu pojmu. A tím je právě ona úroková sazba. Právě s ní vás dopodrobna seznámí tento článek.

Co znamená úroková sazba?

Tento parametr je udáván v procentech a značí, kolik peněz vlastně přeplatíte z vámi vypůjčené částky. Tato definice však není tak jednoznačná, jak se na první pohled tváří. Úrok může být definován v různých velikostech pod odlišným označením. Níže vám přinášíme základní dělení.

p.d.
označení pro denní úrokovou sazbu
p.m.
označení pro měsíční úrokovou sazbu
p.q.
označení pro čtvrtletní úrokovou sazbu
p.s.
označení pro půlroční úrokovou sazbu
p.a.
označení pro roční úrokovou sazbu

Z této definice už může být patrné, kolik z vypůjčené částky zaplatíte v daném časovém období. Těmto zkratkám přisuzujte značnou důležitost, protože je velký rozdíl, zda jde například o měsíční úrokovou sazbu nebo tu roční.

Roční procentuální sazba nákladů

Jestliže si myslíte, že klasickým úrokem to končí, tak jste značně na omylu. S úvěry libovolného typu se totiž nepojí pouze náklady v podobě úrokové sazby ze zapůjčené částky. Mnohdy jsou to také výdaje za nejrůznější poplatky – platba za vyřízení žádosti, vedení úvěrového účtu, čerpání peněz, předčasné splacení apod.

Ano, říkáte si správně, že pokud to tak je, porovnání půjček bude velice složité. Ale i k tomu slouží jeden speciální parametr označovaný zkratkou RPSN. Jde o tzv. roční procentuální sazbu nákladů, která v sobě zahrnuje kromě klasické úrokové sazby z jistiny i všechny přidružené poplatky. Ve své podstatě jde o jeden z nejvíce vypovídajících údajů při hledání libovolné půjčky.

Víte, co je to jistina?

V kapitole o RPSN jsme se mimo jiné zmínili také o výrazu „jistina“. Pakliže vás chceme v tomto směru informovat kompletně, je zapotřebí vysvětlit i význam tohoto slova. Pod tímto pojmem si představte částku, jíž vám bankovní či nebankovní společnost půjčila a vy ji musíte vrátit. Z této sumy se vypočítávají jednotlivé úroky.

Výběr půjčky nemusí být tak složitý

Třebaže už víte o úrokové sazbě a znáte význam zkratky RPSN, stále pro vás může být hledání výhodného úvěru komplikované. Možná totiž stále nevyužíváte všech dostupných prostředků aktuální doby. Dnes už jen malé procento žadatelů o půjčky obchází jednotlivé banky a nebankovní společnosti s tím, že chtějí nabídku na míru, kterou si doma pracně porovnají. Současnost vybízí k trochu modernějším způsobům řešení. Využít můžete některého z profesionálních internetových serverů zaměřených právě na srovnávání půjček. Ty lze během jediné vteřiny porovnávat na základě nejrůznějších údajů, mezi nimiž bude samozřejmě úroková sazba a roční procentuální sazba nákladů. Díky tomu stačí znát jen význam těchto parametrů a dohledání nejvýhodnější půjčky na trhu už nemusí být žádnou složitou záležitostí.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…