Každý člověk, který žádá o půjčku u bankovní či nebankovní společnosti určitě moc dobře tuší, že nedílnou součástí celého procesu je podpis úvěrové smlouvy. Tento dokument je však mnohými klienty bank a nebankovních společností velice často podceňován. Není se ani čemu divit. Lidé jsou dnes maximálně důvěřiví a při žádosti o půjčku už před sebou vidí jen finance, jež po podpisu smlouvy budou mít ve své ruce nebo na bankovním účtu. Jenže, to je největší chyba, kterou můžete udělat. Nepřečíst si a nezkontrolovat úvěrovou smlouvu. Právě v ní totiž musíte najít vše podstatné, včetně několika důležitých věcí. A s těmi vás seznámíme prostřednictvím tohoto článku.

Identifikační údaje jsou základ všeho

Je naprosto pochopitelné, že vaším odrazovým můstkem se stanou kontaktní údaje. A to nejenom ty vaše, ale hlavně ty společnosti, od které si chcete půjčit peníze. To znamená, uvedení informací, jakými jsou adresa, IČ, DIČ a mnohé další.

Stavební kámen úvěrové smlouvy

Ten spočívá v několika informacích spojených s konkrétní peněžní částkou, o níž máte zájem. Ve smlouvě musíte nalézt ve srozumitelné formě to, kolik peněz si půjčujete a na jak dlouhou dobu. Součástí takového odstavce budou i mnohé jiné vypovídající o tom, kolik peněz ve výsledku přeplatíte.

 • Velikost úrokové sazby
 • Velikost roční procentuální sazby nákladů uváděné pod zkratkou RPSN
 • Výše měsíční splátky
 • Termín poslední splátky
 • Celková uhrazená částka, tzn. jistina včetně úroků

Výše uvedené informace považujte za naprostý základ. K tomu si však připočtěte ještě poplatky. Ano, pokud jimi půjčka disponuje, musí to samozřejmě být uvedeno v úvěrového smlouvě. Každá banka či nebankovní společnost svým klientům účtuje trochu rozdílné ceny, tudíž nelze s jistotou tvrdit, co všechno bude uvedeno právě ve vaší smlouvě. Další body ale berte jako praktickou inspiraci k tomu, co hledat.

 • Poplatek za vyřízení žádosti
 • Poplatek za schválení půjčky
 • Poplatek za vyplacení peněz
 • Poplatek za vedení úvěrového účtu
 • Poplatek za mimořádné splátky
 • Poplatek za předčasné uhrazení
 • Poplatek za odložení splátky nebo prodloužení termínu splatnosti

Účel plánované půjčky

Pokud se rozhodnete pro tzv. účelový spotřebitelský úvěr, pak myslete na to, že ve smlouvě by mělo být uvedeno to, jak a na co budete moci finanční prostředky využít. Součástí těchto informací bývá také odstavec spojený s výplatou peněz. Někdy je částka vyplácena jednorázově na účet klienta či v hotovosti, jindy to může být naopak po částech nebo na základě předložených faktur.

Pojištění proti neschopnosti splácet

Jestliže si za takovou službu hodláte připlatit, děláte jenom dobře. Ani na kontrolu této části smlouvy rozhodně neopomínejte. Uvedeno by mělo být nejenom to, jaký je měsíční poplatek za pojištění, ale i to, čeho se týká. Prezentovány musí být všechny příslušné životní situace, v nichž vás pojištění kryje.

Odstoupení od smlouvy

Nyní se pomalu dostáváme k závěru představování těch nejdůležitějších věcí, které nesmí chybět v úvěrové smlouvě. A tím je možnost odstoupení od smlouvy za jistých podmínek, a to jak z vaší strany, tak ze strany bankovní či nebankovní společnosti. S touto otázkou jsou vždy spojeny i určité sankční poplatky. Pakliže existují, musí být uvedeny ve smlouvě. Pokud byste si přece jenom nebyli dostatečně jisti tím, zda je úvěrová smlouva v pořádku, jak má být, neváhejte využít služeb některé právnické společnosti a nechte si takový dokument zkontrolovat. Minimálně pro vaši jistotu a dobrý pocit.

Další články

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…