Více jak 50 000 poskytovatelů nebankovních půjček v Česku, z nichž nemalý počet se řadí mezi ty na okraji práva a některé zcela mimo něj, právě na ně by měla ještě více zacílit legislativní změna, která by podle směrnice Evropské unie měla začít platit od 21. března 2016.

Větší dohled nad nebankovními poskytovateli půjček

Nově by například nebankovní poskytovatelé měli ještě důkladněji prověřovat bonitu a schopnost svých žadatelů vypůjčené peníze řádně splácet. Nová pravidla a zákony však nepadnou pouze na nebankovní společnosti, týkají se i bankovních institucí a (dosud neregulovaných) úvěrů na bydlení. Nově bude možné – v zásadních životních situacích – například splatit předčasně hypotéku bez sankcí.

Regulace se týká i malých půjček do 4999 Kč

Právě malé půjčky (často pojmenované jako tzv. půjčky do výplaty) nebyly dosud sledovány v podstatě vůbec, což v řadě případů zapříčinilo pád rizkových klientů do dluhové pasti kvůli předlužení. Právě požadavek důkladněji vyhodnocovat schopnost splácet dopadne na nebankovní společnosti nejvíce, banky jsou v tomto velmi důsledné a striktní již dlouhodobě. Legislativa bude zkrátka mnohem více chránit žadatele, pokud dojde k situaci, že poskytovatel půjčí peníze žadateli, který očividně nedokáže řádně splácet, ten bude mít možnost se dovolávat neplatnosti úvěrové smlouvy a to až 10 let od jejího uzavření.

Prověřená nebankovní půjčka s rychlým vyřízením

Poskytování nebankovních půjček pouze s licencí

Limitovány nově budou také smluvní pokuty (sankce) a úroky z prodlení. Maximální výše smluvní pokuty, kterou poskytovatel úvěrů může požadovat po dlužníkovi, má být 0,1 procenta denně z částky, se kterou je spotřebitel v prodlení. Přísnější pravidla by měla mít za následek „pročištění trhu“, který je do značné míry v současné době nepřehledný a dává prostor podvodným půjčkám.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…