Dluhy jsou obecně velkým problémem, který sužuje velkou spoustu lidí. Mnozí se do takových nezáviděníhodných situací dostanou vlastní vinou. Jiní jsou v tom zcela nevinně, respektive k jejich narůstajícím dluhům nedochází například vinnou úmyslně neuhrazené půjčky.

I nevědomý dluh je stále dluhem

Občany tohoto typu lze označit za nevědomé dlužníky. Tím se může stát opravdu kdokoliv a zároveň velice rychle. Ovlivnit to může především množina nejrůznějších životních situací. Ty se sebou bohužel nesou taková rizika. Pojďme se podívat na ty nejčastější.

Jak snadno se stát nevědomým dlužníkem?

Bohužel, typickým příkladem je rozvod s partnerem či partnerkou. S někým, kdo si z manželství nese určité dluhy, jež se bohužel dělí stejně, jako celý nabitý majetek. K dluhům však můžete přijít i tak, že přijmete dědictví po svém zesnulém příbuzném, v rámci něhož vedle peněz můžete zdědit i jisté finanční závazky. Dalším typickým příkladem jsou pak situace, kdy zapomenete uhradit pokutu či jiný dluh podobného typu. S prodlením totiž nejčastěji souvisí řada sankčních poplatků, které narůstají a zvyšují celkové náklady.

Ve výčtu těchto životních situací by šlo bezpochyby pokračovat…

  • Někdo jiný si na vás vezme úvěr bez vašeho vědomí, což je samozřejmě i trestný čin a zneužití osobních dokladů (snažte se v takovém případě jednat co nejrychleji a ztrátu osobních dokladů nahlásit).
  • Stanete se ručiteli jiné osoby, která bohužel nebude pravidelně splácet své dluhy, a vy se díky tomu dostanete do dluhové pasti (viz článek Půjčka bez ručitele, nebo s ručitelem?).
  • Z nějakého důvodu (např. nízký zůstatek) neproběhne vámi zadaný platební příkaz v bance a vy s domněnkou uhrazeného zboží nebo služby tuto povinnost nadále „pustíte“ z hlavy – a ona se po čase zjeví.
  • Při zrušení povinného ručení či jakékoliv jiné pojistky zapomenete na to, že je třeba doplatit určitou sumu jako poměrnou část pojištění, čímž se vystavujete dalšímu riziku.

Předejděte nebezpečným dluhům

Spousta lidí po přečtení tohoto článku možná zpozorní v některých svých krocích a pokusí se takovým situacím vyhnout. Jenže, co dělat, když už nějaké dluhy máte a dosud o tom nevíte? Jednoduše se je pokuste vyhledat a čas od času si nechte (bohužel za poplatek) zkontrolovat vaší bezdlužnost.

Nejjednodušší cestou je návštěva institucí typu správa sociálního zabezpečení (OSSZ), zdravotní pojišťovna a jim podobné. Pokud byste náhodou dlužili například za elektřinu nebo mobilní služby, vyplatí se nahlédnout do registru zvaného SOLUS. Ten totiž tyto instituce sdružuje, takže byste na své nedoplatky velice rychle narazili. Nutno podotknout, že výpis je spojen s jistým poplatkem. Pokud byste chtěli v tomto směru být skutečně důslední, potom se nebojte nahlédnout ani do registrů spojených s bankovními a nebankovními úvěry.

  • Bankovní registr klientských informací označovaný zkratkou BRKI
  • Nebankovní registr klientských informací označovaný NRKI

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…