Půjčky a úvěry jsou všudypřítomným finančním artiklem současné doby. Lidé je využívají s maximální pravidelností a hradí z nich libovolné věci, od běžných každodenních potřeb až po bydlení. Každý jistě moc dobře ví, že trh je doslova zaplaven nejrůznějšími reklamními slogany, které doslova vybízí k užití toho či onoho úvěru.

Co slibují online půjčky a ne vždy dodrží?

Jenže, není všechno zlato, co se třpytí. Právě při slibech bankovních a nebankovních společností byste měli být na pozoru. A pokud nevíte, čeho se vyvarovat a co si pohlídat, přinášíme vám stručný seznam toho nejdůležitějšího.

Krátká doba schválení půjčky

Schválení žádosti do několika minut. Hypotéka vyřízená do dvou dnů. I na takové informace můžete při pročítání nabídek společností narazit. Jen málokdo z nich však udává jeden podstatný fakt. Ano, k vyřízení (a schválení) dochází za tak krátkou dobu, ale teprve v okamžiku, kdy dodáte všechny potřebné dokumenty. A při prokazování dostatečné bonity vám to může zabrat i pár dnů. Takže v tomto případě pozor.

Úroková sazba „již od … %“

Tento nápis je pravděpodobně tím největším lákadlem pro většinu lidí prahnoucích po úvěru. Uvidí nízkou velikost úrokové sazby a bez jakékoliv kontroly podepíší úvěrovou smlouvu. Jenže i zde byste měli být na pozoru. Není úrok jako úrok. Někteří poskytovatelé totiž uvádí klasický úrok, přičemž ten je v mnohých směrech zcela nevypovídající. Hledět totiž musíte na hodnotu RPSN, neboli roční procentuální sazbu nákladů, do níž jsou zahrnuty také poplatky, jež mohou výši splácené částky podstatně navýšit.

Máte možnost předčasného uhrazení závazku

To je sice skvělá věc, na níž slyší při žádosti o peníze bezpochyby každý. Nenaleťte a informujte se, za jakých konkrétních podmínek dojde k tomu, že máte možnost své dluhy uhradit před finálním termínem splatnosti. Mnohdy to může být až po zaplacení poplatku nebo v omezené výši.

Konsolidace vám sníží měsíční výdaje

Ano, tomu tak ve většině případů může opravdu být. Abyste však ušetřili díky refinancování starých závazků, měli byste vše důkladně propočíst. Překvapit vás mohou sankční platby za dřívější výpověď staré půjčky, ale také nové podmínky. I ty podrobte důkladnému studování. Menší měsíční splátka nemusí za každou cenu znamenat to, že ve výsledku opravdu zaplatíte méně. Nejčastěji totiž dochází k prodloužení termínu splatnosti, který má vliv na menší měsíční splátku. Na druhou stranu musíte očekávat jejich vyšší počet. Tím dojde k nárůstu všech výdajů. Buďte při podpisu libovolné půjčky dostatečně obezřetní, abyste nenaletěli na sladké řeči poskytovatelů a zvolili opravdu výhodný úvěr, jenž vám bude přínosem.

Autor článku:

S ohledem na datum vydání tohoto článku nemusí být všechny uvedené informace aktuální.
Vždy aktuální informace a parametry naleznete na stránkách daného poskytovatele.


Přečtěte si také…